Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

BLOG

BLOG

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan biz kadınlar, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başardık. Kadınlar günümüz kutlu olsun.

Bunyon nedir?

Bunyon, genellikle ayak başparmağının tabanındaki eklemde bir "yumru" olarak adlandırılır, ayak başparmağı eklemindeki kemik veya doku yerinden çıktığında oluşur.

Nasır Nasıl Düzelir?

Nasır sorununuz hiçbir ilaç kullanmadan ve ağrı hissetmeden podolojik uygulamalarla günlük hayata devam edebileceğiniz şekilde çözülebilir.

Evde Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batması evde birçok yöntemle önlenebileceği gibi, uzman kontrolünde kalıcı çözüm bulunabilecek bir durumdur. Enfeksiyon görülmeden sorun çözülmelidir. Uzmana gitmenin mümkün olmadığı durumlar için evde denenmeye uygun yöntemler kullanılabilir.

Batık Tırnağın Nedenleri

Ayakta batık tırnak probleminin birçok genetik ve çevresel sebebi bulunmaktadır. Başlıca faktörleri öğrenmek batık tırnak için önlem almayı kolaylaştırır.

Nasır için Uzak Durulması Gerekenler

Ayakta nasır problemi için  önerilen fakat uzmanların onaylamadığı evde uygulanan birçok doğru bilinen yanlış yöntem var. Bu hatalar nasır probleminizi daha ileri bir seviyeye taşıyabilir.

Evde Nasır Tedavisi

Sık sık tekrarlanan sürtünme, kuru cilt ve diğer tahrişler nedeniyle ayaklarda oluşan sert yumrular olan nasırlar, ağrılı olduğu kadar kötü de gözükebilir. Bir uzmana görünmek mümkün değilse, çeşitli doğal nasır giderici yöntemleri deneyebilirsiniz.

Osteomiyolit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Osteomiyelit, kemik ve/veya kemik iliğinin enfeksiyonunu veya iltihabını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Diyabeti olan kişiler, ayak ülseri varsa ayaklarında osteomiyelit geliştirmeye yatkındır.

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Derya Çoban Ayak Sağlığı’nda tırnak mantarına yaptığımız özel bakım ve farklı uygulama ile tırnak mantarının durumu çok daha kısa sürede iyiye gider.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Evde denediğiniz tırnak mantarı tedavisi başarısız olursa neler yapılması ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği profesyonel bir yardımla açığa kavuşabilir.

Evde Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak tırnak mantarının iyileştirmek ve tekrar etmesini önlemek için bir uzmana görünmenin mümkün olmadığı durumlarda bu ev ilaçlarından birini deneyebilirsiniz.

Başlıca Ayak Problemleri ve Çözümleri

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi’nde başta batık tırnak, nasır, tırnak mantarı ve diyabet hastalarının ayak problemlerine 20 yıllık meslek deneyimleriyle %98 başarı oranıyla çözüm üretmeye devam etmektedir.

Şeker Hastaları için Ayak Bakımı

Şeker hastalarının diyabetik ayak sorunlarına yönelik izlemesi gereken ayak bakımı ipuçları yaşadıkları problemlere göre farklılık gösterebilir.

Derya Çoban ile Türkiye'de İlkler

Türkiye’de eğitimi verilmeden kanunu çıkmış ilk meslek olduğunu ifade eden Çoban, artık üniversitelerde Podoloji’nin eğitiminin verildiğini açıkladı.

Batık Tırnak Neden Oluşur?

Batık tırnak oluşumunun birçok farklı temele dayanan kalıtsal ve çevresel sebebi olabilir fakat PODOteknik®️ TEL ile ağrısız ve kalıcı tedavi mümkün.

Gut Nedir? Neden Oluşur?

Gut, eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesinin neden olduğu, ani, yoğun ağrıya ve kızarıklığa ve sıcak hale gelebilen şişmiş eklemlere yol açan bir enflamatuar artrit türüdür.

Bebek Tırnakları Nasıl Kesilir?

Podolog Derya Çoban, bebek tırnaklarının ne sıklıkta, ne tür tırnak makası ile ve nasıl kesilmesine dair önemli püf noktaları yeni ebeveynler için anlatıyor.

Nasır Ağrısı Nasıl Geçer?

Nasır sorununuzun çözümü için gerçekleştirdiğimiz işlemlerden sonra rahatlıkla ayakkabınızı giyebilir, dışarı yürüyüş için çıkabilirsiniz.

Batık Tırnak Nedir? Nasıl Çözülür?

Tırnağın yanlış kesilmesi, yatkınlık da varsa batık tırnak oluşturabilir. PODOteknik®️ TEL sistemi hızlı çözüm, hafif ağrısız yöntem olmasının yanı sıra diğer uygulama yöntemlerine kıyasla kalıcı sonuçlar verir.

Tırnak Nefes Alır Mı?

Hem güzel hem sağlıklı ayaklara sahip olmak için doğru bilinen yanlışlara ve bakım tavsiyelerine göz atalım.

Tırnak Tutulumu Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak tutulumu ile ilgili olan hastalıklardan kullandığımız yöntemler her hastalığa ve hastalığa sahip olan kişinin durumuna göre en iyi sonucu alabilmek adına farklılık göstermektedir.

İlişkilerde Ayak ile Kişilik Analizi

Bugün biraz eğlenelim. İlişkiye dair soruları yanıtlamanın yeni bir yolu, ayaklarınızın şeklini ve tabanını incelemektir; bu, flört ve aşk sırlarını ortaya çıkarabilir.

Ayak Teması İlişkileri Nasıl Etkiliyor?

Son zamanlarda yapılan birkaç araştırmaya göre, sağlıklı, sevgi dolu bir ilişkinin en son işareti, siz ve partneriniz yataktayken ayakların birbirine dokunmasıdır, bu ayak sarılması olarak da bilinir.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Dünya çapında 300'den fazla ülke, bu önemli günle birlikte insülini keşfeden Kanadalı tıp bilimcisi Sir Frederick Banting'i de anıyor.

Çocuklar için Ayakkabı Eğitimi

Çoğu çocuğun içinden 6 yaşından önce küçük bir sanatçı çıkabiliyorken, ayakkabılarını bağlamayı öğrenmeleri 9-10 yaşlarını buluyor.

Enfekte Batık Tırnak Nasıl Düzelir?

BATIK ve ENFEKTE TIRNAĞIN herhangi bir parçasını çıkarma veya ilaç kullanımı dahil olmak üzere herhangi bir “kendin yap” tedavisinden kaçınılmalıdır. Tırnak problemlerinizi, whatsapp hattımız aracılığıyla görüntü göndererek bize aktarabilir ve Uzman Podologumuz Derya Çoban’dan bir ilk değerlendirme alabilirsiniz.

Çekiç Parmak Nedir? Neden Oluşur?

Çekiç parmağı, parmağın ilk ekleminden bükülmesidir. Bu bükülme, parmağın yandan bakıldığında baş aşağı bir V gibi görünmesine neden olur.

Nöroma Nedir?

Bir nörom, “sıkışmış sinir” veya sinir tümörü olarak da adlandırılan ağrılı bir durumdur.

Nasır Kanser Belirtisi Mi?

Bilim adamları, sert cilt ve ayaklarınızdaki nasırların aslında kanserin bir belirtisi olabileceğini keşfetti.

Ayaklarınızda Ortaya Çıkan 7 Stres Belirtisi

Ayaklarınız stres belirtileri gösterme yeteneğine sahiptir. Ayakların Stres Belirtileri: Kuru cilt, egzama ve sedef, terli ayaklar, soğuk ayaklar, Beau çizgileri, kızarıklık, şişme, uyuşma ve karıncalanma.

Minimalist Ayakkabılar

Minimalist ayakkabılar çıplak ayakla yürüme ve koşmayı taklit etmek için yapılmış özel hafif ayakkabılardır. Minimalist ayakkabılar sağlığımız için iyi mi, kötü mü?

Diyabetik Ayak İçin Kış Bakımı

Çoğu diyabetik hasta ayaklarında duyu kaybı yaşar, ayaklarının çok sıcak veya çok soğuk olduğunu fark etmeyebilir, bu da korkunç yanıklara, donmaya ve olası ampütasyona neden olabilir. Uzman Podolog Derya Çoban, mutlu, sağlıklı bir kış geçirtecek diyabetik ayak bakımı ipuçlarını veriyor!

Ayak Kokusunu Nasıl Azaltabiliriz?

Birçok hastalık, yeme alışkanlıklarımızdaki içeriklerden kimi zaman iyi kimi zaman kötü anlamda etkilenebilir. Ayak kokusuna -diğer adıyla bromodoz- neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olacak 4 önemli yiyeceğe gelin hep birlikte göz atalım.

Yağmurda Yürümek için 8 Sağlıklı Neden

Karla karışık yağmurlu günlerde gezintiye çıkmak, zihni, bedeni ve ruhu rahatlatan, sağlığımız için yararlı birçok etkiye sahiptir. Gelin Uzman Podolog Derya Çoban’ın derlediği bu etkilere beraber göz atalım.

UDAİS 2021 Sempozyumunda Sunum Yaptık

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu (DAİÇG)’nun düzenlediği VI. Ulusal Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Simpozyumunda sunum yaptık

UDAİS 2021 Sempozyumundayız

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu (DAİÇG)’nun düzenleyeceği VI. Ulusal Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Simpozyumu’nu 4-7 Şubat 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Biz de podologları temsilen burdayız

Nasır Nasıl Geçer?

Podolog bakış açısıyla ayakta oluşan nasırlara,sizlerinde yapabileceği, önleyici,koruyucu ve iyileştirici yöntemlerden bahsedeceğim.

Derya Çoban'ın Makaleleri

Ayaklarımızla yere basar ve vücudumuzu ayaklarımızın üzerinde taşırırız. Sağlıklı ayaklara sahip olan kişi özgürce hareket edebildiği gibi vücudun diğer eklemlerine de aşırı baskılar yüklemez.

Derya Çoban Yorumlar

5 Yıldızlı google yorumlarınız için teşekkür ederiz. Memnuniyetiniz bizim motivasyonumuz.

Nasır Nasıl Çözülür?

“Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır ”Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır.

Ayak Neden Su Toplar?

tekrarlanan sürtünme sonucu veya yanma, enfeksiyon veya donma nedeniyle oluşan sıvı dolu bir deri cebidir.

Ayaklar Tat Alır Mı?

Ayaklarınızı tat uzmanlarına dönüştürür ve aslında sarımsağın keskin lezzeti tadılabilir

Ayak Sağlığı için Diyet

Diyet ayak sağlığınızı kontrol etmenin başka bir etkili yoludur. Örneğin, çikolata ve ceviz, topuklu ayakkabılarınızın nemini dengede tutmasına yardımcı olabilir, kiraz kas ağrısını hafifletebilir ve kuşkonmaz ağrılı ayak şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir

Siyah Ayak Tırnakları

Ayak tırnağı renk değişimi siyah, kırmızı, koyu mor veya bordo olduğunda, buna genellikle tırnak altında kalınlaşmış bir kan toplamasına neden olan travma veya tahriş neden olur

Nasıra Ne Sebep Olur?

Diğer önemli bir sebep ise basış bozukluğudur. Her iki sebep ile ayakta eşlik eden eklem deformasyonları da gelişebilir

Aşılamayacak Engel Yoktur

Derya Çoban Ayak Sağlığı, 2011 yılında yenilenen yeni yüzü ile ziyaretçilerine KONFORLU bir ortam sağlıyor ve SÜREKLİ GÜNCELLENEN teknolojisi ve uygulamalarıyla hızlı çözümler sunuyor.

Ayak Bileğinde Ani İltihap

Enflamasyon, vücudun bir yaralanma, tahriş veya ameliyata normal koruyucu tepkisidir. Bu doğal savunma bölgeye kan akışını arttırır ve sıvı birikmesine neden olur.

Kasım Ayı: Diyabet Farkındalık Ayı

Bir podolog ile düzenli olarak bu konu hakkında iletişimde olmak ve kontrole gitmek, durumunuzu yönetmenin ve komplikasyonları gerekli tedbirleri alabilmenin önemli bir parçasıdır

Refleksoloji Nedir?

REFLEKSOLOJİ masajının temeli, ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır.

Tırnaklardaki Beyaz İzler Neden Oluşur?

Meraklı arkadaşlar ve aile üyeleri size tırnaklardaki beyaz lekelerin kalsiyum eksikliğinden veya vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklandığını söyleyecektir. Bu yanlıştır.

Bebeklerde Batık Tırnak

BATIK TIRNAĞIN, yeni doğanların, bebeklerin ve çocukların ayaklarında da görülme sıklığı oldukça yüksektir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da genellikle ayak başparmağını etkiler.

Düz Tabanlar Ne Tür Ayakkabı Seçmeli?

Ayak izinizde baktığınız zaman, ayağınızın ortasında bulunan kemer kısmının izinin belirgin olduğunu görmüyorsanız, bu düz taban olduğunuzun işareti olabilir.

Tırnak Neden Sararır?

Podolog Derya Çoban sarı tırnak sorununa sebep olabilecek etkenleri birçok farklı açıyla bizlere açıklıyor

Neden Her Gün Ayaklarımızı Yıkamalıyız?

Dermatologlar her gün duş almamamız gerektiğini söylese de, bu ayaklarımızı her gün yıkamamız gerektiğini değiştirmez. Bunun sebebi, ayaklarımızın hatta çoğu zaman koltuk altımız kadar ve genellikle diğer vücut bölgelerinizden çok daha fazla terliyor olmalarıdır.

Antik Yunan Sanatında Ayak

Bu vücut tasarımları ile beraber, medeniyetin ismini taşıyan ‘Yunan Ayak’ kavramı nedir? - Yunan Ayak modelinin en ayırt edici özelliği, İkinci ayak parmağı diğer parmaklardan daha uzun tasvir edilir.

Yürümenin Ayaklarımız Üzerindeki Etkisi

İşinizde veya evinizde çoğu zaman oturmanız gerekse bile, her gün en az 30 dakika boyunca hızlıca yürümeye çalışın. Ayaklar bu duruma adapte olabilir ve çok fazla baskıya dayanabilir.

Sonbahar Ayak Bakımı

SONBAHAR SOĞUKLARI GELİYOR! PEKİ AYAKLARINIZ BUNA HAZIR MI? Ayaklarınızın sonbaharı sağlıklı bir şekilde atlatması için size birkaç tüyomuz var!

Ayağımız Kaç Kemikten Oluşuyor?

Ayağımızın kemik ve eklem yapısı muazzam bir mimari ile tasarlanmıştır. Ayak anatomisi birçok kübik yapılı küçük kemikler ve eklem yapısından oluşur. Vücudumuzdaki tüm kemiklerin yaklaşık dörtte biri ayaklarımızda bulunur.

Günlük Hayatınızda Ayağınızı Koruyor Musunuz?

‘Günlük Hayatınızda Ayağınızı Koruyalım’ sloganı ile ülkemizde alanının iki önemli markası olarak bir araya gelerek önemli çalışmalar başlattık. Bu doğrultuda öncelikli hedef olarak ayak sağlığı ve önemi konusunda farkındalık yaratarak siz tüketicilere yararlı olmayı amaçlıyoruz.

Baby Boomerlar Ayak Tedavilerinde Neleri Tercih Ediyor?

American College of Foot and Ankle Surgeons eski başkanı John Giurini, “Ebeveynlerinin aksine, Baby Boomerlar ayak ağrısını yaşlanmanın doğal bir parçası olarak görmeyi kabul etmiyorlar” diyor. "Eskiye dayalı tedaviler başarısız olduğunda, yeni başka seçeneklerin neler olduğunu bilmek istiyorlar."

Tırnak Batması Hakkında Neler Biliyoruz?

Tırnak büyüklüğü ve tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik batık tırnağın en önemli nedenidir. Tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesi, kalıtsal tırnak problemleri, uygun olmayan ayakkabılar ve travmatik yaralanma gibi sebeplerle durum daha da kötüleşebilir.

Nasır Problemi İlaçsiz ve Ağrısız Çözülebilir

İlaçsız nasır çözümünde en sık kullanılan yöntem nasırın olduğu bölgenin üstünün törpülenmesidir. Canlı dokuya zarar vermeden yumuşak hareketlerle yüksekliği azaltılan nasır kişiyi bir süreliğinede olsa rahat ettirir

Podoloji Derneği Kurucumuz Derya Çoban

Kadın girişimciliğin ülkemizdeki yeni bir alana yönelike nadir örneklerinden olan Derya Çoban’ın çalışmaları doğrultusunda, 2007 yılında tıp meslekleri sözlüğünde Podolog meslek tanımının yapılması için çalışmalar yapmış Türk Meslekleri sözlüğüne Podolog tanımının yapılmasını sağlamıştır

Ayak Bağlama Geleneği - Lotus Ayak nedir?

AYAK BAĞLAMA GELENEĞİ, 10. Yüzyılda Çin’de ortaya çıkan, ve genç kızların ayak biçimlerinin ve boyutunun değiştirilmesi amaçlı yapılan bir uygulama olarak 20. Yüzyıl başlarına kadar devam etmiştir.

Diyabetik Ayak Sendromu Semptomları

DİYABETİN AYAKLARINIZI DA ETKİLEMEYE BAŞLADIĞININ NASIL FARKINA VARIRSINIZ? ÖNCELİKLE, -ayağa yapılan KAN AKIŞI testleri sonucunda NABIZDA DÜŞÜKLÜK varsa -ayağa yapılan DUYU testleri sonucunda ayakta HİS KAYBI söz konusu ise...

Diyabetik Ayak Sendromu Etkileri

DİYABET en önemli sağlık sorunlarından biri olduğu gibi vücudumuzdaki en önemli organlardan AYAKLARI da ciddi biçimde etkisi altına alabilir.

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp