Batık Tırnak Tedavisi

Derya ÇOBAN Ayak Sağlığı Merkezi

Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu tedaviler, doktorların önerdiği ayak banyoları, kremler, antibiyotik kullanımı ve tırnakların düz kesilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavilerin işe yaramaması ve batık tırnağın uzun süre ile tedavi edilemediği veya yanlış tedavilerin uygulandığı vakalarda tırnak ameliyatı yapılmaktadır. Bu operasyonlarda batık tırnağın olduğu tırnak derisi çoğu zaman ayak kemiğine varana kadar kesilir ve yok edilir. Tırnak yatağının da bir kısmı alınarak yatağın daraltılması sağlanır. Fakat bu yöntemin başarı oranı oldukça düşüktür. 

Uygulamada çok karşılaşılan ama başarı düzeyi çok düşük olan diğer bir yöntem de tüm tırnağın çekilmesi yöntemidir. Bu da kalıcı değil geçici bir tedavidir. Tırnağı batan bir hasta, tırnağını pedikürde ya da cerrahi müdahaleyle çektirerek bu acıdan kurtulacağını düşünebilir ancak her iki yöntem de hastaya çözüm getirmez. 

Pedikürde batan tırnak yanlardan kesilerek çıkartılır. Bu yöntem tırnak yatağının iyiden iyiye daralmasına ya da tırnak uzarken tırnağın yatağına saplanarak enfeksiyon oluşmasına neden olur. 

Cerrahi operasyonda ise tırnak yatağı daralmış bir tırnağın çekilmesi, tekrardan uzayacak tırnağın aynı yatak üzerinde uzaması demektir. Aynı yatak üzerinde uzayan tırnak dönük olarak ve ete saplanarak uzayacaktır. Bu da enfeksyon oluşma riskini ortaya koymaktadır.

Tırnağını yiyen insanları düşünün parmak uçları, yuvarlak tırnaklar sanki ete gömüktür. Çünkü tırnağı olmayan bir parmağın ucundaki doku öne, yani tırnağın doğduğu yere doğru toparlanır. Tırnağı cerrahiyle alınmış kişiler bu yazıyı okurken "Evet gerçekten benim de öyle olmuştu." diyecekler. 

Çekilen bir tırnakta parmak ucu toparlaklaşır; çoğu zaman büyüyen tırnak bu toparlaklaşmayı aşamaz ve parmak ucundan batarak enfeksiyona neden olur.Özellikle diyabet hastasının bu riskleri bilerek hareket etmesini tavsiye ediyoruz çünkü bu gibi riskler bir diyabet hastasında geri dönüşü olmayan büyük problemlere neden olabilir. 

Ayrıca parmak uçlarımızı ve tırnağımızı besleyen kılcal damarlar bulunmaktadır ve bu kılcal damarlar parmak uçlarımıza can verir. Parmak ucunda bir oluşan enfeksyon’un kılcal damarlar aracılığı ile vücuda taşıma ihtimali çok yüksektir. Parmak ucunda oluşan bir enfeksiyon,özellikle diyabet hastalarında parmak kemigine veya vücudumuzun herhangi bir organında ciddi hasarlara yol açabilir. 

Yukarıda bahsettiğimiz tedavilere alternatif en kalıcı yöntem batık tırnak tedavisi ise yurtdışında uzun zamandır uygulanmakta olan ve Türkiye'nin tek ulusal Patentli ürünü Podoteknik teldir.Uygulaması ilk olarak DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI nda gerçekleştirilen Podoteknik telin Patenti şirketimize aittir.Batık tırnak ve tırnak şekillerini düzeltmede birden fazla teknik modelle ve  yöntemle tırnak şekli düzeltme sistemi uygulanır.

Uygulamalamalarımıza çeşitlilik getiren sebep ise,tırnak batmalarının çeşitliliğinden ve tırnak yapılarındaki farklılığındandır

Örneğin kimimizin tırnakları ince,kimimizin ki hem ince ve kırılgan kimimizin tırnakları sert kimimizin hem kalın hem serttir.

Bu ve benzeri nedenlerden birçok teknik yöntem kullanırız. 

Kullandığımız yöntemlerden bir kaçını bilimsel ve görsel olarak web sayfamızda sizlere sunmaktayız.

Batık tırnak Tedavisi Uygulaması Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

Batık tırnak Tedavisi Podoteknik Tel Uygulaması Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

Detaylı bilgi için: Whatsapp / Randevu Hattı +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz: +90 312 441 91 99 
Podoloji Derneği Başkanı Podolog Derya Çoban

1535470377-DMR_4440.png

Whatsapp