Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Tırnak Nefes Alır Mı?

Tırnak Nefes Alır Mı?

Bir Güzellik Efsanesi Daha Yıkıldı

Tırnakların Nefes Alması Gerekmiyor, Ama Oje Molaları Hala Zorunlu

Sıcak bir tartışma güzellik dünyasını ısıtıyor. Bu, tırnaklarınızın "nefes almasına" izin vermek için manikür ve pedikür arasında ara vermeniz gerektiğini söyleyen asırlık söylemi içeriyor. Bazı uzmanlar annelerin her yerde haklı olduğunu söylüyor: Tırnakların kesinlikle nefes alması gerekiyor. Ancak diğerleri tırnakların nefes alamadığını söyler, bu nedenle bir sonraki manikür veya pedikür randevunuzu ertelemenize gerek yoktur. Aslında, ikisi de haklı - sizin düşündüğünüz şekilde olmasa da.

Ayak tırnakları "Nefes alamıyor", yani tırnakların nefes alması gerekmez.

Tırnaklarınızın ve ayak tırnaklarınızın sert, oje sürülebilir alanını oluşturan tırnak plağı, cansız keratinden (tıpkı saçınız gibi) oluşur. Canlı olmadığı için acı hissedemez ve nefes alamaz. Bununla birlikte, el ve ayak tırnaklarınızın tüm bileşenleri, küçük kan damarlarından kan yoluyla aldığı sağlıklı hücreler için oksijene ihtiyaç duyar. Tırnaklarınızı boyamak bu işlemi etkilemez, bu nedenle oje sürmek ya da sürmemek, tırnağınızın oksijen alma kabiliyetini etkileyen bir faktör değildir.

Ama Ayak Tırnaklarının Oje Molasına İhtiyacı Vardır
Tırnakların "nefes alması" gerekmese de, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü periyodik olarak ojeye ara verilmesi gerekir:

Ojenin aseton ile sık sık çıkarılması, tırnağın kurumasına, çatlamasına, soyulmasına, ayrılmasına ve kırılgan olmasına neden olabilir. Bu sadece çirkin olmakla kalmaz, sağlıksız durum ve çıkıntı tırnaklarınızı bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı bırakır. Jel oje kullananlar, özellikle süper kuru tırnaklara sahip olma riski altındadır, çünkü jel çıkarmak için fazladan zaman ve asetonla ovma gerekir.
Ojeyi uzun süre açık bırakmak, keratin granülasyonu denen bir duruma yol açabilir, eski oje çıkarıldığında oluşan pürüzlü, beyaz lekeler oluşur ve tırnağın yüzeysel katmanlarını götürür.
Ojelerdeki pigmentlerden tırnakta renk değişikliği meydana gelebilir, bu nedenle kısa süreler için tırnağa oje sürmeye ara verilebilir, sonuç olarak Tırnaklar Ojesiz de Güzel Olabilir.

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp