Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Siyah Ayak Tırnakları

Siyah Ayak Tırnakları

Ayak tırnağı renk değişimi siyah, kırmızı, koyu mor veya bordo olduğunda, buna genellikle tırnak altında kalınlaşmış bir kan toplamasına neden olan travma veya tahriş neden olur. Bu ayakkabının ucuna çarpmaktan, tırnağın üzerine ağır bir parça düşmesinden gelişebilir. Bazı durumlarda tırnak altındaki keratin dokusunu karartan mantar enfeksiyonları veya batık tırnak da neden olabilir.
Ayak tırnağında siyah, kırmızı veya mor renk solması varsa ve herhangi bir yaralanma öyküsü yoksa, podolog uygulamasını gerektiren bir mantar olabilir. Nadir durumlarda, renk bozulması malign melanom tümöründen kaynaklanır. Subungual hematom tırnakla büyür, bir tümör ise aynı noktada kalır.

Kan toplamasının yarattığı basınç çok yoğunlaşırsa, podoloğunuz kanı boşaltmak için basıncı ve ağrıyı azaltan birkaç farklı dekompresyon yöntemi uygulayabilir. Ev operasyonundan kaçının, genellikle acı verici ve sağlıksızdır.

Tüm subungual hematom vakalarında, tırnağın normal görünümüne dönmemesi olasılığı vardır. Travmaya maruz kalan tırnak yeniden uzarken herhangi bir renk değişimi olduğunu düşünüyorsanız, podoloğunuzu ziyaret edin.

Derya Çoban’ın Notu: Oje ile siyah ayak tırnaklarını gizlemekten kaçınmanız tavsiye edilir. Tırnağı boyamak hava almasına izin vermez ve eğer mantar söz konusuysa tırnak kaybına neden olabilir. Ayak parmağı bölgesinde yeterli alan bırakan uygun ayakkabılar giymenizi ve tırnaklarda renk değişimi için bir podoloğa müracat etmenizi öneririz.


WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp