Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Sedef Hastalığı Nedir? Ayakta Nasıl Görülür?

Sedef Hastalığı Nedir? Ayakta Nasıl Görülür?

 

Sedef hastalığı nedir?
Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normalden daha hızlı yenilenmesinin neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Normalde, yeni cilt hücreleri ayda bir cilt yüzeyine çıkar; Yeni hücreler yüzeye doğru hareket ederken eski yüzey cilt hücreleri ölür ve dökülür. Sedef hastalığı olan kişilerde, yeni hücreler yüzeye o kadar hızlı hareket eder ki ölü hücreler yüzeyde kuru, beyazımsı gümüş lekeler halinde birikir.

Bazı kişilerde hafif sedef hastalığı vardır. Diğerlerinin, vücudun birçok bölümünü etkileyen geniş vakaları vardır.

Nedenleri
Sedef hastalığı bir otoimmün hastalıktır ve ailelerde görülüyor. Sedef hastalığı, AIDS hastaları ve kanser tedavisi görenler dahil, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha şiddetli olma eğilimindedir. Stres ayrıca sedef hastalığını daha da kötüleştiriyor gibi görünüyor.

Semptomlar
Sedef hastalığı olan kişiler tipik olarak kuru, beyazımsı gümüş lekeli kalın, kızarık cilt bölgelerine sahiptir. Kuru lekelere psoriatik plaklar denir. Cilt kaşıntılı olabilir.

Sedef hastalığı en çok dirseklerde, dizlerde ve ayak tabanlarında bulunur. Ayrıca vücudun tırnaklarını, ayak tırnaklarını ve eklemlerini de etkileyebilir.

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194


Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp