Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Nöropati Ağrısına Ne İyi Gelir? Nöropatik Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropati Ağrısına Ne İyi Gelir? Nöropatik Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropati Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diyabetle yaşamak, diyabetik periferik nöropatinin neden olduğu uzuvlarda ağrı, uyuşma ve karıncalanma (veya sinir hasarına bağlı olarak kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda duyu kaybı) olmak üzere her gün yeni bir problemle karşılaşmak demek. Rahatsız edici duygular, diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 70'ini etkiler ve diyabetik bir hastanın ruh hali, uyku alışkanlıkları, çalışma tarzı ve hatta genel yaşam kalitesi üzerinde doğrudan bir etkiye  bile sahip olabilir.

Piyasada nöropati ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek reçeteli ilaçlar var, ancak bu ilaçların genellikle semptomların yalnızca yüzde 30 ila 50'sini hafiflettiğini belirtiliyor. Geri kalanıyla ve durumun ilerlemesini önlemek için önerilerim:

Kan Şekeri Seviyelerinizi Kontrol Edin

Ne yazık ki hasar görmüş sinirler düzeltilemez. Bununla birlikte, diyabet durumunuzu yöneterek ve kan şekeri seviyenizi sağlıklı bir aralıkta tutarak daha fazla siniri yok etme (periferik nöropati ağrınızı artıracak) olasılığını azaltabilirsiniz. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü, bunu yapmanın gelecekteki sinir hasarı riskinizi% 60'ın üzerinde azaltabileceğini söylüyor.

Kan şekerinizi kontrol altında tutmanın yolları ve önerilen hemoglobin A1C duzeyinin% 7 nin altinda olmalıdır
Bununla birlikte daha az  oranda tam tahıl ve sebzelerde yüksek  yemek, stresi yönetmek, vücut ağırlığınızı yönetmek ve düzenli egzersiz yapmak yer alır.
Uzmanlar, kan şekeri seviyenizi kademeli olarak iyileştirmenin daha iyi olduğu konusunda uyarıyor; hızlı bir düşüş aslında sinir hasarına daha fazla neden olabilir.

Ilık Suda Yıkayın


Ilık bir su ile banyo yapmak  veya ayaklari yıkamak tüm vücudunuz için rahatlatıcıdır ve periferik nöropatiyle ilişkili ağrıyı anında hafifletebilen dolaşımı iyileştirmeye ek faydaya sahiptir.
Ancak diyabet; sıcak ve soğuğu dogru düzeyde hissetme de dahil  his kaybına neden olabileceğinden, önce su sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin yardımıyla su sıcaklığını kontrol etmelisiniz.

D Vitamini Alımınızı Artırın

Araştırmalar, cildinizin güneş ışığına tepki olarak doğal olarak ürettiği D vitamininin nöropati ve diyabetik ayak ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Ayaklarınızı günlük olarak incelemeye ek olarak, rutininize bir B vitamini kompleksi eklemeyi deneyebilirsiniz. B12 eksikliği sinir hasarı ile ilişkilendirilmiştir.

Fiziksel Olarak Daha Aktif Olun

Size ağrıya neden olan uzuvları hareket ettirmek mantığa aykırı gelebilir, ancak egzersiz aslında diyabetik periferik nöropatiden muzdarip olanlar için ağrı giderici faydaya sahiptir.

Egzersiz, sinir hasarını yavaşlatan ve dolayısıyla sinir ağrısını azaltmaya yardımcı olan kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.
Fiziksel aktivite dolaşımı artırır, bu da sinir ağrısını azaltır.

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

 

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp