Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Minimalist Ayakkabılar

Minimalist Ayakkabılar

Minimalist ayakkabılar çıplak ayakla yürüme ve koşmayı taklit etmek için yapılmış özel hafif ayakkabılardır. Minimalist ayakkabılar genellikle çok ince tabanlar, azaltılmış yastıklama ve diğer ayakkabılardan daha hafiftir, böylece kullanıcı yalınayak yürüyor ya da koşuyormuş gibi hisseder. Ayakkabının tasarımı, bakteriler, keskin taşlar gibi potansiyel olarak tehlikeli şeylere karşı koruma sağlarken ayakların yere duyusal temas etmesini sağlar.

İki tür minimalist ayakkabı vardır: yalınayak koşu ayakkabıları ve minimalist koşu ayakkabıları. Yalınayak tarzı, ayak parmaklarının ve topukların aynı seviyede olmasını sağlarken, geleneksel minimalist tarz, yalınayak ayakkabılarla yaklaşık 6 mm topuk yüksekliğine sahip düzenli koşu ayakkabıları arasında bir yerdedir.

Minimalist ayakkabıların sağlığınız için iyi olup olmadığı tam kesinlik kazanmamış durumda. Bazı podologlar, minimalist ayakkabıların ayak esnekliğini arttırdığını, yaralanma riskini azalttığını, darbe kuvvetlerini azalttığını ve kullanıcının doğal adımına daha yakın yürümesine, koşmasına ve daha fazla koşmasına izin verdiğini iddia ediyor. Bununla birlikte, diğerleri, minimalist ayakkabıların tehlikeli olduğunu ve yeterli şok emilimi ve kararlılığı sağlamadığını iddia ederek bunun tersini savunuyor.

Ama Podoloji Derneği @podolojidernegi instagram hesabında paylaştığımız bir araştırmaya göre minimalist ayakkabılar normal ayakkabılara göre daha az yüke ve dolayısıyla az yaralanmaya neden oluyor. Takip etmenizi tavsiye ederiz.
Popüler minimalist ayakkabılar arasında Vibram FiveFingers, Vivobarefoot, Merrell Barefoot, ZEMgear, Altra Zero Drop, New Balance Minimus ve Nike Free bulunur.

Tüm ayak sorunlarınız için:

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp