Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Gut Nedir? Neden Oluşur?

Gut Nedir? Neden Oluşur?

Gut, eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesinin neden olduğu, ani, yoğun ağrıya (genellikle gut alevlenmesi adı verilir) ve kızarıklığa ve sıcak hale gelebilen şişmiş eklemlere yol açan bir enflamatuar artrit türüdür. İstatistikler gut alevlenmelerinin yüzde 50'den fazlasının ayak başparmağında başladığını gösterse de, gutla ilişkili ürik asit kristalleri genellikle dizlerde, ellerde ve ayaklarda bulunur ve böbrek gibi vücuttaki organlarda birikebilir. böbrek taşlarına neden olur.

Nedenleri
Vücutta çok fazla ürik asit birikirse gut riskini artırabilir. Ürik asit kanda çözünür, böbreklerden geçer ve idrarla atılır.

Ürik asidin yaklaşık üçte ikisi vücut tarafından doğal olarak üretilir; geri kalanı ise, vücudun ürik aside dönüştürdüğü hayvansal ve bitkisel gıdalardaki maddeler olan pürinler şeklinde diyetten gelir. Ailede gut öyküsü ve ayrıca yüksek tansiyon, diyabet veya böbrek hastalığı gibi diğer sağlık sorunları gut riskini artırabilir. Bazı ilaçlar da gutu tetikleyebilir.

Semptomlar
Gut, sıklıkla, etkilenen eklemlerin en hafif dokunuşta bile çok hassas olduğu ani başlayan şiddetli ağrı ve şişlikle ilişkilidir. Etkilenen ekleme herhangi bir ağırlık vermek çok zor olabilir ve ağrı birkaç gün sürebilir.

Bazı durumlarda ürik asit kristalleri birikmeye ve tophi veya deri altında topaklar oluşturmaya devam edebilir. Genelde ağrılı olmamakla birlikte, bu topaklar normal eklem işlevine müdahale edebilir ve kemik erozyonuna veya kıkırdakta hasara neden olabilir.

Teşhis ve tedavi
Gut, muayene, kan testi veya eklem sıvısının analizi ile teşhis edilebilir.

Tedaviye yaklaşım, kandaki ürik asit seviyelerini düşürmektir. Antiinflamatuar ilaçlar veya kortikosteroidler veya eklem ağrısına yardımcı olmak için reçete edilebilir.

Podologunuz ayrıca semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Bunlar arasında kilo kaybı, alkol tüketiminin azaltılması ve diyet değişikliği yer alır.

Gut semptomları yaşıyorsanız erken tedavi almanız önemlidir.


WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp