Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Çekiç Parmak Nedir? Neden Oluşur?

Çekiç Parmak Nedir? Neden Oluşur?

Çekiç Parmak nedir?
Bir çekiç parmağı, parmağın ilk ekleminden bükülmesidir. Bu bükülme, parmağın yandan bakıldığında baş aşağı bir V gibi görünmesine neden olur. Herhangi bir ayak parmağına olabilir, ancak durum genellikle ikinci ila beşinci ayak parmaklarını etkiler. Çekiç parmakları kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Nedenler
Bir çekiç parmak, ayak parmaklarındaki kasların anormal dengesi nedeniyle gelişir. Kalıtım, travma, artrit, sıkı ayakkabılar diğer faktörlerdir.

Belirtiler
Ayakkabı baskısı üzerine bükülmüş ayak parmağının üstündeki ağrı
Eklemin üstünde nasır oluşumu
Eklemde kızarıklık ve şişme
Ayak parmağı ekleminin kısıtlanmış veya ağrılı hareketi
Etkilenen ayak tabanının dibindeki ayak topundaki ağrı
Podologa Ne Zaman Gidilir?
Acı devam ederse, bir podologa görünün. Tedavi edilmezse, çekiç parmakları sert olma eğilimindedir, bu da cerrahi olmayan tedaviyi daha az seçenek haline getirir.

Teşhis ve tedavi
Genellikle dolgu ve bantlama bir tedavi planında ilk adımlardır. Çekiç burunlu parmağın öne çıkması ağrıyı en aza indirir ve hastanın normal, aktif bir yaşam sürmesini sağlar. Dokunma, ayak parmaklarının çevresindeki dengesizliği değiştirebilir ve böylece stresi ve ağrıyı hafifletebilir.
Ortez Cihazlar: Podolog tarafından yapılan özel ayakkabı ekleri, ayak fonksiyonunu kontrol etmede yararlı olabilir. Bir ortez cihazı semptomları azaltabilir ve çekiç parmak deformitesinin kötüleşmesini önleyebilir.

ÇANKAYA YILDIZ’DA bulunan merkezimize gelip ÜCRETSİZ TANIŞMA RANDEVUSU FIRSATIMIZLA birlikte, UZMAN PODOLOG DERYA ÇOBAN tecrübesiyle tanışın!
Tüm ayak sorunlarınız için:

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp