Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Bunyon nedir?

Bunyon nedir?

Bunyon nedir?
Bunyon, genellikle ayak başparmağının tabanındaki eklemde bir "yumru" olarak adlandırılır - metatarsofalangeal (MTP) eklem - ayak başparmağı eklemindeki kemik veya doku yerinden çıktığında oluşur. Ayak parmağı diğerlerine doğru eğilmeye zorlanır ve bu da ayakta genellikle ağrılı bir kemik çıkıntısina neden olur. Bu eklem, yürürken vücut ağırlığının çoğunu taşıdığından, bunyonlar tedavi edilmezse aşırı ağrıya neden olabilir. Latince "bunio" dan genişleme anlamına gelen bir bunyon, ayağın dış tarafında küçük parmak boyunca "bunyonet" veya "terzi bunyonu" olarak adlandırılır.

Nedenleri
Ayağın eklemlerine ve tendonlarına uygulanan normal kuvvet dengesi bozulduğunda bunyonlar oluşur. Bu bozulma eklemde instabiliteye yol açarak şekil bozukluğuna neden olabilir. Bunyonlar, yıllarca süren anormal hareket ve MTP eklemi üzerindeki basınçtan kaynaklanır. Bu nedenle, hatalı ayak gelişiminin bir belirtisidir ve genellikle yürüme şeklimizden ve kalıtsal ayak tipimizden veya ayakkabılarımızdan kaynaklanır.

Bunyonlar ailelerde görülme eğilimi gösterse de, bunyon değil, aşağıya aktarılan yük türüdür. Zayıf ayak mekaniğinden muzdarip ebeveynler, sorunlu ayak tiplerini çocuklarına aktarabilir ve bu da bunyon geliştirmeye yatkındır. 

Bunyonların diğer nedenleri ayak yaralanmaları, nöromüsküler bozukluklar veya doğuştan deformitelerdir. Düz ayaklardan veya düşük kavislerden muzdarip kişiler de, artritik hastalar ve iltihaplı eklem hastalığı olanlar gibi bu sorunları geliştirmeye eğilimlidir. Ayakları aşırı derecede zorlayan meslekler de bir faktördür; örneğin bale dansçıları genellikle durumu geliştirir.

Çok sıkı veya ayak parmaklarının birbirine sıkışmasına neden olan ayakkabılar giymek de ortak bir faktördür, bu da bozukluğun kadınlar arasındaki yüksek prevalansını açıklayan bir faktördür.

Evde Tedavi
Rahatlamak için ne yapabilirsiniz?

Kemik çıkıntısının etrafına  ilaçsız bir bunyon pedi uygulayın
Ayak başparmağı ile ikinci basamak arasına bir boşluk bırakıcı uygulayın
Geniş ve derin burunlu ayakkabılar giyin
Bunyonunuz iltihaplanır ve ağrılı hale gelirse şişliği azaltmak için günde birkaç kez buz paketleri uygulayın.
İki inçten uzun yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının
Bir Ayak Hastalıkları Uzmanını Ne Zaman Ziyaret Etmeli
Bir bunyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, bir ayak hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Bunyonlar, tedavi edilmezse daha büyük ve daha ağrılı olma eğilimindedir ve daha fazla komplikasyona yol açabilir. Ayak hastalıkları uzmanınız, sizin için doğru olan sonraki uygun adımları belirlemenize yardımcı olur.

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp