Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Ayakkabı Çocukların Başarısını Etkiler Mi?

Ayakkabı Çocukların Başarısını Etkiler Mi?

Sınıfta "Daha İyi Yapan Ve Daha İyi Davranan" Ayakkabısız Çocuklar


On yıllık bir araştırmaya göre sınıfta ayakkabı giymeyen çocuklar okulda ayakkabı giyen çocuklardan daha yüksek notlar alıyor ve daha iyi davranıyor.

Okuma, yazma ve aritmetik iyi bir eğitimin temel öğelerinden bazılarıdır, ancak on yıl süren bir çalışma, sınıfa girmenin ayakkabılardan uzaklaşmanın da iyi bir eğitimin anahtarlarından biri olabileceğini ortaya koyuyor.

Uygulamanın normal kabul edildiği İskandinavya'daki okullardan esinlenen Bournemouth Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, geçtiğimiz 10 yıl boyunca 25 farklı ülkedeki 100'den fazla okuldaki çocukları izlediler ve ayakkabılarını sınıf dışında bırakan çocukların okula daha erken geldiklerini buldular. Daha geç ayrılır, daha sık okur, daha iyi davranır ve derslerine ayakkabı giydirilmiş çocuklardan daha fazla katılır - bunların hepsi sonuçta genel olarak daha iyi akademik başarı ile sonuçlanır.

İskandinavya dışında, araştırmacılar Avustralya, Yeni Zelanda ve Batı Londra'daki okulları ziyaret ettiler. Bunlardan ikincisi, üniversite boyunca çocukların davranışlarını ve akademik sonuçlarını inceleyen ekibe sahipti. Araştırmanın sonunda araştırmacılar, sınıfa girmeden önce ayakkabılarını çıkaran çocukların “kendilerini evlerinde hissettiğine” ve öğrenirken daha rahat olduklarına ve bunun da performansı artırdıklarına inandıklarını söylediler.

Dahası, ayakkabısız çalışma olan okullarda zorbalık oranlarının önemli ölçüde azaldığını buldu. Heppell, "Ayakkabılarını çıkarmışken zorba olmak zor gibi görünüyor" diyor. "Çocukların ayakkabılarını çıkardığı her yerde sakinlik bildiriyorlar."

Tabi aksi görüşler de mevcut. Ortaokul öğretmeni Tom Starkey, The Guardian'a okulların bu hızlı değişime kanmaması gerektiğini söyledi. "Sorun olan ayakkabılar, yiyecekler veya üniformanın rengi değil. Bundan daha karmaşık ”diye uyardı. "Sosyo-ekonomik arka plan, okulda neler olup bittiği, öğretim yaklaşımı ile ilgili. Ayakkabılar gibi şirin bir şeye odaklanmak bazen odağı daha önemli şeylerden uzaklaştırır. "
 

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp