Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Osteomiyolit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Osteomiyolit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Osteomiyolit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Osteomiyelit, kemik ve / veya kemik iliğinin enfeksiyonunu veya iltihabını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Enfeksiyonun mevcut olduğu sürenin uzunluğu ve enfeksiyona skleroz (artmış kemik yoğunluğu) veya irin eşlik edip etmediği, genellikle bir kişinin sahip olduğu OM tipini belirler.

Semptomlar
Osteomiyelit genellikle semptomsuzdur, ancak bazen etkilenen kişi enfeksiyon alanında ağrı, kızarıklık ve şişliğin yanı sıra ateş veya titreme yaşayabilir.

Nedenleri
Kemik genellikle bakteriyel enfeksiyona dirençlidir, ancak bazı hastalıklar, yaralanmalar ve durumlar osteomiyelite neden olabilir. Yetişkinlerdeki vakaların çoğu, kemiği açığa çıkaran yaralanmalar, zayıflama, damar içi ilaç kullanımı, enfeksiyonlu kök kanallı dişler, protezlerin yerleştirilmesi ve diğer hastalıklardan kaynaklanır.

Diyabeti olan kişiler, ayak ülseri varsa ayaklarında osteomiyelit geliştirmeye yatkındır.
Osteomiyelit ile en sık ilişkilendirilen bakteri, normalde insan derisinde bulunan Staphylococcus aureus'tur (Staph).

Tedavi
Osteomiyelit için tipik tedavi yöntemi, ölen kemiğin herhangi bir parçasını çıkarmak için yapılan bir ameliyat kombinasyonu ve ardından agresif antibiyotik tedavisidir.

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp