Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Nasır Neden Oluşur?

Nasır Neden Oluşur?

NASIR NEDEN OLUŞUR?

 

Size geçen ayki makalemde ayak sağlığının öneminden bahsederken  ayaklarda çok sık görülen ve yoğun ağrıya sebep olan nasır problemine de kısaca değinmiştim.

Nasır, günümüz toplumuna özgü bir rahatsızlık değildir.  Çok eski zamanlardan beri  doku hasarının var olduğunu biliyoruz. Roma kraliyet memuru Marcellus Empirikus  2000 yıl önceki yazılarında nasırdan ve sebep olduğu ağrıdan bahsetmiştir.

Doğduğumuz günden erişkin yaşa gelinceye kadar ayakta nasır oluşumu pek gözlenmez. Daha ileri yaşlarda ayak cilt yapısındaki değişimler ve hasarların görülme sıklığı arttığı için size bir Podolog olarak nasırın oluşma nedenlerine dair daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

Deriye eşit olmayan yüklerin binmesi

Ayak vücudun bütün ağırlığını çeken en önemli ulaşım aracımız olduğu için yürüme ve koşma gibi eylemlerde ,kendisine birçok yük biner. Bir aktivite esnasında dengesiz binen bir yük,  artan sürtünme ve baskı, ciltte değişimlere ve hasarlara yol açar.

Sürtünmenin etkisi

Sürtünme olmadan hareket edemeyiz. Ayaklarımız üzerinde gerçekleştirdiğimiz her hareket ile yer ve ayak arasında bir sürtünme gerçekleşir.Bu sürtünme bir ısı etkisi oluşturur. Sürtünme ve baskının  daha çok olduğu yüzeyde oluşan yüksek ısı artışı nedeniyle deri, kendi savunma mekanizmasını harekete geçirir ve cilt kalınlaşmaya başlar.

Baskının etkileri

Ayağa eşit olmayan şekilde  yayılan baskı ve sürtünmenin etkilerini derideki değişimler ortaya koymaktadır.  Baskı eşit dağılmıyorsa, sürtünmede de dengesizlikler ortaya çıkar. Basıncın artığı bölgelerdeki cilt dokusunda tahribat ile başlayan süreç sonunda deride kalınlaşmaya sebep olur.

 Ayağın kalınlaşan cilt dokusu , yüksekliği nedeni ile adeta kısır bir döngü yaratır . Yüksekliği artan,kalınlaşan doku nedeniyle sürtünme  ve baskıya daha fazla maruz kalır.Bu olumsuz durum ayakta oluşan travma etkisini ve ciltte oluşan hasarı  arttırır. Bu travma esnasında  doku üremesindeki artış ile daha da fazla kalınlaşır.

Kişinin artık ayağındaki ağrıyı hissetmeye başladığı bu süreçte ,yüksekliği artan ve kalınlaşan cilt yapısı sarımtırak bir renge dönüşmüştür.  Nasırlı bölgenin sürekli olarak travmaya maruz kaldığı bu kısır döngüde nasır iyice kalınlaşır, ayakkabının bir kalıp gibi görev yapmasından dolayı dışa doğru büyüme imkânı bulamaz ve canlı dokuya doğru derinleşmeye başlar. Bu aşama,kişinin fiziksel aktivitelerinde ayağında yoğun ağrı hissetiği  bir evredir.Kişi genelde bası esnasında oluşan yoğun ağrıyı hafifletmek için bası şeklini farklılaştırır ve diğer eklemlerine farlı yükler biner.

 

Çok sevgili okurlarım,

Diğer makalemde, sizlere nasır tedavilerinden bahsedeceğim.

Podolog Derya ÇOBAN

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

 

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp