Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Diyabet için Uygun Ayak Bakımı

Diyabet için Uygun Ayak Bakımı

 

Diyabet hastalığının teşhisi konan herkes için uygun ayak bakımı son derece önemlidir. Diyabet, alt ekstremitelere giden kan akışını azaltır ve sinirlere zarar verme eğilimindedir, bu da duyu kaybına ve ağrı hissetmemeye yol açabilir. Batıktırnak, nasır ve küçük yaralanmalar gibi ayak sorunları, uzuv amputasyonu da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilir.

Neyse ki, günlük diyabetik ayak bakımı, bir rutin oluşturduktan sonra basittir.
1. Adım: Ayaklarınızı Her Gün Yıkayın ve Kurutun

Ayakları temiz tutar ve bakteriyel ve fungal enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
2. Adım: Ayaklarınızı Günlük Kontrol Edin

Fark edilmeyen bir yaranın enfekte olmasını ve kangren ve uzuv amputasyonu dahil ciddi sorunlara yol açmasını engeller.

3. Adım: Ayak Tırnaklarınızı Doğru Şekilde Kesin
Batık tırnaklardan kaçınmak, diyabetli insanlar için çok önemli bir adımdır, kolayca enfekte olabilir ve iyileşmeye direnebilir.

4. Adım: Uygun Rahat Ayakkabıyı Seçin

Enfeksiyon ve yaralanma riskini arttırdıkları için yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan kaçınmanız önerilir. Bazı durumlarda ortezler gerekebilir. Ayakkabının çok sıkı olup olmadığını ayırt edemeyebilirsiniz, dikkat... 5. Adım: Ayak Yaralanmalarından Kaçının
Mümkün olduğunca çıplak ayakla yürümekten kaçının, ayakları sıcak tutun ve kaliteli çorap giyerek koruyun.

6. Adım: Podologunuzu Düzenli Ziyaret Edin
Ayaklarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın, podologunuzu ziyaret etmek her zaman iyidir. Sonuçta, güvende olmak üzülmekten daha iyidir!

DİYABETİK AYAK BAKIMI gibi tüm ayak sorunlarınız için:

WHATSAPP RANDEVU HATTI: 0 532 568 91 94
 

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp