Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Çorap İzi Nasıl Geçer? Çorap İzi Hiperpigmentasyonu

Çorap İzi Nasıl Geçer? Çorap İzi Hiperpigmentasyonu

Çorap İzi Nasıl Geçer?

Çorap İzi Hiperpigmentasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Elastik bantlı dar çorapların neden olduğu bir sağlık sorunu olan çorap izi hiperpigmentasyonunun semptomları, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi edinin.

Çorap izi hiperpigmentasyonu, çok sıkı veya daralan elastik bantlara sahip çorapların neden olduğu bir durumdur. Durum genellikle bebek çorapları kan dolaşımını kısıtladığında bebeklik döneminde bulunur.

Semptomlar

Çorap çizgisi hiperpigmentasyonu, bir kişinin ayak bilekleri veya baldırları etrafındaki ince, kabarık lezyonlar, işaretler veya halkalar yoluyla kendini gösterir. İzler genellikle kırmızıdır ve çoğu zaman yanık gibi görünür. British Journal of Dermatology'ye göre, hiperpigmentasyon (cildin çevresindeki ciltten daha koyu hale geldiği zamandır) zamanla solabilir, ancak genellikle kalıcı yara izine neden olur.

Nedenleri

Çorap izi hiperpigmentasyonu, bir yetişkinin veya bebeğin alt bacak ve ayak bileklerinde çok sıkı olan çorap veya pantolonlardan kaynaklanır. Özellikle elastik bantlardan gelen gerginlik, dermiste (cildin alt tabakası) veya deri altı yağında iltihaplanmaya neden olur. Hiperpigmentasyon, çok sıkı çoraplar giyen bir kişi veya bir bebekten sadece birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.

Çorap izi hiperpigmentasyonu, rahimde gelişen ve yeni doğan bebeklerde benzer semptomlara neden olabilen amniyotik bant sendromundan farklıdır.

Tedavi

Ne yazık ki zararsız bir durum olsa da, çorap izi hiperpigmentasyonu genellikle yara izine neden olan kalıcı bir durumdur. Siz veya bebeğinizin cildi, çorap veya pantolon nedeniyle çatlama veya başka tahriş belirtileri gösteriyorsa, Dermatol gibi topikal bir antibakteriyel merhem veya sprey uygulamak isteyebilirsiniz. Ancak cildine ilaç uygulamadan önce doktoruna danışın.

Önleme

Çorap izi hiperpigmentasyonunu önlemek, sizin ve bebeğinizin çoraplarının ve pantolonlarının çok sıkı olmadığından emin olmak kadar basittir. Kısıtlayıcı elastik veya lastik bantlar içermeyen, yumuşak, doğal malzemeden yapılmış çorap ve pantolonları seçmeyi deneyin. Yeni çorapları veya pantolonları denerken, parçaların çok sıkı olmadığından emin olmak için her zaman parmağınızı bebeğinizin cildi ile çorap veya pantolonun bandı arasına yerleştirin.

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp