Derya Çoban Ayak Sağlığı - Batık Tırnak Nedir?

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Batık Tırnak Nedir?

Tırnak batması acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir tırnak hastalığıdır. Tırnak kenarı /kenarları, genellikle tırnak yatağının içine bükülmüştür. Ve dokuya verdiği baskı/batma kişinin yoğun ağrı çekmesine sebep olur. Çoğu zaman tırnağın şekil, renk değişimleri tırnağın batmasına sebep olurken, sıklıkla yanlış yapılan tırnak kesiminde tırnağın batmasına yol açmaktadır. Batan tırnak genellikle çok ağrı şikâyeti oluşturur. Özellikle ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açabilir. Buna rağmen Batık Tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan uygulamalar nedeni ile Batık Tırnak problemini sürekli yaşamaktadır. Fakat gelişen teknikler sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Tırnak Batması Neden ve Nasıl Meydana Gelir?

Ayaklarımız vücudumuzu destekleyen ve taşıyan en önemli uzuvlardandır. Her konuda olduğu gibi genetik yatkınlık burada da önemli bir faktör. Bununla birlikte yanlış ayakkabı seçimi, yüksek topuklu ayakkabı kullanımı ve sivri burun ayakkabılar, yetersiz bir şekilde gerçekleştirilen ayak bakımı, kilo fazlalığı, diyabet, hamilelik, basış problemleri, yanlış yapılan pedikür uygulamaları ve ağır spor yapmak(futbol) gibi nedenlerden ötürü ayak ve tırnaklarda birtakım bozukluklar ve hastalıklar oluşabilmektedir. Şeker hastalığı da ayak sağlığını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. 

Ayrıca tırnak derilerinin estetik nedenlerle aşırı ve devamlı bir şekilde kesilmesi de tırnak yataklarının kronik ve devamlı bir şekilde iltihaplanmasına neden olabilir.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu tedaviler, doktorların önerdiği ayak banyoları, kremler, antibiyotik kullanımı ve tırnakların düz kesilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavilerin işe yaramaması ve batık tırnağın uzun süre ile tedavi edilemediği veya yanlış tedavilerin uygulandığı vakalarda tırnak ameliyatı yapılmaktadır. Bu operasyonlarda batık tırnağın olduğu tırnak derisi çoğu zaman ayak kemiğine varana kadar kesilir ve yok edilir. Tırnak yatağının da bir kısmı alınarak yatağın daraltılması sağlanır. Fakat bu yöntemin başarı oranı oldukça düşüktür.

Uygulamada çok karşılaşılan ama başarı düzeyi çok düşük olan diğer bir yöntem de tüm tırnağın çekilmesi yöntemidir. Bu da kalıcı değil geçici bir tedavidir. Tırnağı batan bir hasta, tırnağını pedikürde ya da cerrahi müdahaleyle çektirerek bu acıdan kurtulacağını düşünebilir ancak her iki yöntem de hastaya çözüm getirmez. 

Pedikürde batan tırnak yanlardan kesilerek çıkartılır. Bu yöntem tırnak yatağının iyiden iyiye daralmasına ya da tırnak uzarken tırnağın yatağına saplanarak enfeksiyon oluşmasına neden olur. 

Cerrahi operasyonda ise tırnak yatağı daralmış bir tırnağın çekilmesi, tekrardan uzayacak tırnağın aynı yatak üzerinde uzaması demektir. Aynı yatak üzerinde uzayan tırnak dönük olarak ve ete saplanarak uzayacaktır. Bu da enfeksiyon oluşma riskini ortaya koymaktadır.

Tırnağını yiyen insanları düşünün parmak uçları, yuvarlak tırnaklar sanki ete gömüktür. Çünkü tırnağı olmayan bir parmağın ucundaki doku öne, yani tırnağın doğduğu yere doğru toparlanır. Tırnağı cerrahiyle alınmış kişiler bu yazıyı okurken "Evet gerçekten benim de öyle olmuştu." diyecekler.

Çekilen bir tırnakta parmak ucu toparlaklaşır; çoğu zaman büyüyen tırnak bu toparlaklaşmayı aşamaz ve parmak ucundan batarak enfeksiyona neden olur. Özellikle diyabet hastasının bu riskleri bilerek hareket etmesini tavsiye ediyoruz çünkü bu gibi riskler bir diyabet hastasında geri dönüşü olmayan büyük problemlere neden olabilir. 

Ayrıca parmak uçlarımızı ve tırnağımızı besleyen kılcal damarlar bulunmaktadır ve bu kılcal damarlar parmak uçlarımıza can verir. Parmak ucunda bir oluşan enfeksiyonun kılcal damarlar aracılığı ile vücuda taşıma ihtimali çok yüksektir. Parmak ucunda oluşan bir enfeksiyon, özellikle diyabet hastalarında parmak kemiğine veya vücudumuzun herhangi bir organında ciddi hasarlara yol açabilir. 

Yukarıda bahsettiğimiz tedavilere alternatif en kalıcı yöntem batık tırnak tedavisi ise yurtdışında uzun zamandır uygulanmakta olan ve Türkiye'nin tek ulusal Patentli ürünü Podoteknik teldir. Uygulaması ilk olarak DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI’nda gerçekleştirilen Podoteknik telin Patenti şirketimize aittir. Batık tırnak ve tırnak şekillerini düzeltmede birden fazla teknik modelle ve yöntemle tırnak şekli düzeltme sistemi uygulanır.

Uygulamalarımıza çeşitlilik getiren sebep ise, tırnak batmalarının çeşitliliğinden ve tırnak yapılarındaki farklılığındandır

ÖRN: Kimimizin tırnakları ince, kimimizin ki hem ince ve kırılgan kimimizin tırnakları sert kimimizin hem kalın hem serttir.

Bu ve benzeri nedenlerden birçok teknik yöntem kullanırız. 

Kullandığımız yöntemlerden birkaçını bilimsel ve görsel olarak web sayfamızda sizlere sunmaktayız.

 

Podolog Derya ÇOBAN

Whatsapp