Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Ayak Tedavisine Podolog Yaklaşımı

Ayak Tedavisine Podolog Yaklaşımı

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi ve Podoloji Derneği’nin kurucusu Derya Çoban, 20 yıldır başta batık tırnak, nasır ve diabet hastalarının ayaklarında oluşan problemler olmak üzere hastalarına tedavi hizmeti sunuyor. Uzun yıllar yaptığı çalışmalarla podoloji tanımını ve bölümünü Türkiye’ye kazandıran Çoban, hem kendisi hakkında hem de belli başlı ayak sağlığı sorunları konusunda 24 Saat gazetesinin sorularını yanıtladı.

Makaleden kısa bir alıntı:

"Uzun uğraşlarım sonucunda devlet kurumlarında hayalimi gerçekleştirme noktasında yeterli basarıyı elde edemiyordum, ben de 2008 yılında Podoloji Derneği’ni kurdum ve dernek olarak başvurularımla ciddiye alındım. Sağlık Bakanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu, sonunda Podoloji Derneği Başkanı olarak beni görüşmeye çağırdılar. Detaylı bir dosya ile giderek sunum yaptım ve halk sağlığı açısından ne kadar önemli bir meslek olduğu, özellikle diyabet artışı düşünülerek halkın ayak sağlığı sorunlarının önleyici ve koruyucu hizmetle birlikte tedavi edilebilirliği ve bunun ekonomik boyutu açısından podoloji kabul gördü. Bu sayede 2011 yılında 1219 nolu kanun maddesine ek olarak, 40’a yakın sağlık mesleği tanımı içine podoloji de alındı. 2012 yılında ise sağlık meslek yüksek okulunda ilk kez eğitimi verildi, bugün altı önlisans programında podoloji yer alırken, bir master ve bir de doktora programı açıldı.
Yıllarca süren çalışmalarıma ek olarak Ünversiteler de kaynak yetersizliğini görerek Turkiyede Podoloji alanda ilk kez yazılmış ‘’Sağlık hizmetlerine Podolojinin gelişimi ve eğitimine genel bir bakış’’ başlıklı makalenin yazarıyım."

Devamını Okumak için kısa adres:

tinyurl.com/deryacoban

WHATSAPP HATTI: 0 532 568 91 94

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp