Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Ayak parmağı Kramplarının Sebebi Nedir?

Ayak parmağı Kramplarının Sebebi Nedir?

Ayak parmağı kramplarına ne sebep olur?

Aşırı kullanım: Ayak parmağı kramplarının çoğu, aşırı yürüme, çok fazla egzersiz, rahatsız edici ayakkabılar giymek gibi nedenlerden gerçekleşebilir.

Dehidrasyon: Yeterince su almamak, çok fazla sodyum tüketmek veya çok terlemek vücudumuzda su kaybına yol açar. Parmaklarımızın yapısı dehidrasyondan etkilenerek kramp geçirmemize sebep olabilir.

Mineral Eksikliği: Potasyum, kalsiyum, magnezyum eksikliği sık sık ayak kramplarına neden olabilir. Egzersiz ayak kramplarına yol açan sinsi bir suçludur: Egzersiz yaparken, kaslarınızın ihtiyaç duyduğu bazı mineralleri terle atarsınız ve sonrasında gereken takviye alınmazsa, mineral eksikliği ağrılı kas spazmlarına yol açabilir.

Yaş: Yetişkinler orta yaşlara ulaştıkça, kas, sinir, eklem ve bağlar vücudu desteklemek için daha zorlanır. Bu ekstra yük de bir neden olabilir.

Anksiyete: Aşırı sinirlilik, stres ve anksiyete normal solunum düzenini değiştirebilir. Bu, kas kramplarına neden olabilen kaslarda oksijen eksikliğine yol açar.

Altta Yatan Tıbbi Durumlar: Zamanla daha da kötüleşen ayak krampları alıyorsanız ve yukarıdaki ayak kramplarının hiçbir nedeni sizin için geçerli değilse, bir podologa gitmelisiniz. Ayak krampları dolaşım ve merkezi sinir sistemi durumlarının bir belirtisi olabilir.

Kramp sırasında ne yapmalı?

Uzman Podolog Derya Çoban, bir kas spazmı vurur vurmaz kramplı ayaklarınıza hemen masaj yapmaya başlamanızı önerir. Bu yöntem yardımcı olmazsa, ağrı azalıncaya kadar (ancak bir seferde 10 ila 15 dakikadan fazla olmamak üzere) kramplı bölgeye ılık ısı uygulayın.
Önlemek İçin
Doğru ayakkabıyı giyin
Fiziksel aktiviteyi dengeleyin
Sık sık parmak esnetin
Sıvı tüketin ve iyi beslenin

Siz de ayak sorunları yaşıyorsanız

WHATSAPP RANDEVU HATTI: +905325689194

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi, Nasır, Tırnak mantarı, Batık Tırnak, Topuk çatlağı, Tırnak Yatağı Bozukluğu Diyabetik Ayak Sendromu, gibi birçok ayak ve tırnak sorunlarınıza kaliteli ve en güncel bilimsel tekniklerle tedavi sunuyor. Gelin, sizin de ayak ve tırnak problemlerinize EN UYGUN, AĞRISIZ ve KESİN ÇÖZÜMLÜ TEDAVİLERİMİZİ sunabileceğimiz bir randevu için WHATSAPP HATTI: +90 532 568 91 94 İLETİŞİM: +90 312 441 91 94

Whatsapp