Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Tırnak Mantarı Nedir Tedavisi Nasıl Olur

TIRNAK MANTARI NEDİR?

Tırnak mantarı tırnak plağı altına yerleşen bir enfeksiyondur. Tırnakta kalınlaşmaya, tırnağın yüzeyinde değişikliklere, renginde ve şeklinde bozulmalara ve zaman zaman kötü kokuya neden olan bir tırnak hastalığıdır. Tırnak mantarı en çok ayak tırnaklarında görülmekle birlikte nadir de olsa ellerde de görülebilir. Tırnak mantarı ayaklarda bazen bir tırnakta tutulumlu iken bazen tüm tırnaklarda görülebilir.

 En sık karşılaşılan yüzeysel mantar türleridir. Deri, tırnak ve saçlarda olabilir. Mantar tanısı Dermatoloji Doktorları tarafından konur. Tanının konması için gözle muayenesi ile birlikte çeşitli laboratuvar yöntemleri de kullanabilir. Bunlar: KOH, WOOD IŞIĞI, KÜLTÜR gibi yöntemlerdir.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

TİNEA PEDİS (AYAK DERİ MANTARI)

Temiz olmayan ya da birçok insanın kullandığı ortak alanlardan bulaş yolu ile geçer (havuz, sauna gibi). Mantar ayak tabanında olabileceği gibi parmak aralarında (interdijital) olabilir. Parmak aralarında kaşıntıya bazen ağrıya sebep olabilen bu mantar türü parmak arasında oluşan yırtılma derine enfeksiyon taşıması ihtimaline karşı tedavi edilmelidir.

AYAKTA TIRNAK MANTARI NEDEN OLUR? (ONİKOMİKOZİS)

Tırnak mantarı genelde ayak tırnaklarında karşılaşılan ve genelde bulaşıcı bir hatalıktır. Tırnakta mantar tüm tırnaklarda görülebileceği gibi bazen bir ya da birkaç tırnakta görülebilir.

Tırnakta tutulma şeklide mantarın türüne göre farklılık gösterir. Tüm tırnağı ya da tırnağın belli bölgesinde de tutulabilir. Tırnak mantarlarının yaşaması ve üreyebilmesi için mantarlar, sıcak, karanlık ve nemli ortamları sever. Bu nedenle ayakkabı içerisinde uzun süre karanlık ve nemli ortamda kalan ayaklar, tırnaklarda mantar enfeksiyonunun yerleşmesi için muhteşem bir olanak sağlar.

Ancak tek başına uzun süre ayakkabını içerisinde ayağın kapalı kalması tırnak mantarının oluşması için yeterli alt yapıyı sağlamaz. Bağışıklık sistemimiz bu tür mantar enfeksiyonları ile savaşçıları olan Muhteşem savaşçı askerleri vardır. Yoğun stresle, ağır geçirilen bir hastalıkla ya da beslenme bozukluğunun olduğu zamanlarda bağışıklığımız zayıflar. Bağışıklığımızın zayıfladığı zamanlarda ayak tırnaklarında oluşan mantarlar için uygun diğer koşullarda varsa tırnak mantarı yerleşimi için uygun ortam haline gelmiştir tırnaklar. Diğer önemli sebepler arasında çok şekerli gıda tüketimi ile diyabet hastalığı özellikle tırnak mantarı oluşumu için önemlidir mantar yerleşimi için şeker uygun zemin hazırlar. Çünkü tırnak mantarları şekeri de çok sever. Hijyenik olmayan yerlerde yeterli derece de steril edilmemiş ekipmanlarla yapılan yanlış pedikür uygulamalarında tırnaklarda mantar oluşmasına sebep olabilir. Ailenizde tırnak mantarı enfeksiyonu olan birileri varsa ve kendinizi korumak istiyorsanız asla ortak tırnak makasını kullanmamanızı öneririz.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

 

TIRNAKTA OLUŞAN MANTAR NASIL ANLAŞILIR? TANISI NASIL KONULUR?

Tırnağın etrafı ve altı ölü deri parçacıkları ile doludur. Mantar, tırnağı kalınlaştırdığı için yarattığı basınç bazen ıstırap verici olup tırnağın batmasına ve tırnak yatağı iltihaplarına neden olabilir. Özellikle diyabetli hastalarda dolaşım bozukluğuna bağlı olarak mantar rahatsızlığına karşı dikkatli olunması ve ayak bakımlarının özenle yapılması gerekmektedir.

Her Kalınlaşmış Renk Değiştirmiş Tırnak, Mantar Olarak Değerlendirilmemelidir. Bazen Travmaya Bağlı Olarak Da Tırnaklarda Kalınlaşma Ve Renk Değişimleri Görülür. Özellikle Batan Tırnağın Cerrahi İle Çekilmesi Sonucunda. Cerrahi Sonrası Tırnak Yatağında Oluşan Yüksek Tahribat Nedeni İle Tırnaklarda Renk Ve Şekil Bozuklukları meydana gelebilir.

Tırnak mantarı tanısı Dermatoloji doktoru tarafından genellikle gözle muayene esnasında konulur. Doktorun tedavi planı içerisinde hasta olan tırnak plağının temizlenmesi, tedavinin daha hızlı sonuçlanması için hastayı genelde bulunduğu Şehirdeki Podologa yönlendirir. Bu anlamda hasta, dermatoloji hekimi ve podolog ortak çalışması önemli bir fark yaratır 

Derya Çoban Ayak Sağlığında tırnak mantarı, sağlıklı doku muhafaza edilecek şekilde podolog tarafından temizlenir. Doktorun reçete ettiği ürün kullanımı ile tedavi desteklenir. Uygulamalarımızda yaptığımız özel bakım ile tırnak mantarını çok daha kısa sürede iyileşir.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

TIRNAK MANTARINI ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI

  • Mantar, sıcak ve nemli ortamlarda üremektedir. Bazı mantar türlerinin bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır.
  • Ortak paylaşılan alanlarda (havuz, sauna vb.) kendinize ait terlik kullanın.
  • Her gün çorabınızı değiştirin. Özellikle pamuklu çoraplar tercih edin.
  • İki gün üst üste ayni ayakkabıyı giymeyin
  • Banyo sonrası ayak havlunuzla ayaklarınızı iyice kurulayın
  • Ayaklarınız çok terliyorsa Ph dengeleyici ürün kullanın.
  • Doktorunuz tarafından verilen ilaç ve ürünleri düzenli olarak kullanmaya özen gösterin.

ELMA SİRKESİYLE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

ELMA sirkesi elma fermantasyonu ile üretilen bir besindir. Elma sirkesi, antifungal özelliklere sahiptir ve içerisinde birçok vitamin bulunur. Pektin, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, biyotin, folik asit, niasin gibi.

Elma sirkesinin İçeriğinin zengin olması nedeni ile yiyeceklerimizde kullandığımız gibi cilt ve tırnak sağlığında kullanmamızda neden olur. Doğal bir antiseptik antibakteriyal ve antifunguladır. Ancak, Elma sirkesi ile tek başına tırnak mantarı tedavisi etkinliği açısından iyi değerlendirilmelidir. Bu yöntemin etkinliği kişiden kişiye, tırnaklardaki mantarın yoğunluğuna, tırnak mantarının gücüne ve kaç tırnakta mantar olduğuna göre değişiklik gösterir. Elma sirkesiyle tırnak mantarı tedavisi bilimsel açıdan destekten yoksun olduğu için kesin bir çözüm olarak kabul edilmemektedir.

Elma sirkesi ile tırnak mantarı tedavisi için şu adımları düşünebilirsiniz:

1. Bir kaba ılık su ve elma sirkesi karışımı hazırlayın.

2. Ayaklarınızı bu karışıma batırın ve 15-20 dakika boyunca bekletin.

3. Ayaklarınızı iyice kurulayın.

4. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

Ancak, tırnak mantarı tedavisi konusunda etkili bir yöntem arıyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile görüşmek en iyisi olacaktır.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

 

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİNDE EN ETKİLİ İLAÇLAR

Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan birkaç farklı türde ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar genellikle tırnak mantarı önleyici veya tırnak mantarını yok etme özelliklerine sahiptir ve Dermatoloji doktorunuz tarafından reçete edilmelidir. Bazı yaygın tırnak mantarı ilaçları şunlardır:

1. Topikal Antifungal Kremler veya Losyonlar: Bu ürünler çok yaygın kullanılan ürünlerdir. Cilt üzerine direkt uygulanır. Genellikle doku mantarları için kullanılan ilaçlar mantarın büyümesini engelleyen bu tür ilaçlar, genellikle hafif mantar enfeksiyonlarında kullanılır.

2. Oral Antifungal İlaçlar: Dermatoloji doktoru gözetiminde kan tahlillerine bakılarak verilen Ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Mantar enfeksiyonunu vücut içinde tedavi etmek amacıyla verilen bu ağızdan alınan ilaçlar organ ve kan değerlerimizde bozulma yapma riski nedeni ile Doktor kontrollünde kullanılıp kontrollü bırakılmalıdır.

3. Topikal Antifungaller tırnak cilaları: Özellikle tırnak mantarı olan ayak tırnaklarına uygulanan bu özel tırnak mantarı için üretilmiş tırnak mantarı cilası, ilacın doğrudan hasta tırnak plakasına sürülerek, tırnak alanına nüfuz etmesini sağlayabilir. Çoğu set halinde satılan tırnak mantarı cilalarında İçerisinden çıkan törpülerle tırnağı kazıyarak uygulanan tırnak cilaları toplumumuzda çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ancak, tırnak mantarı tedavisi kişisel durumunuza bağlı olarak değişebilir. En iyi tedavi yöntemini belirlemek ve uygun ilacı seçmek için Doktorunuza danışmanız önemlidir.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

EVDE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Ayakta tırnak mantarı görüntüsü genellikle tırnağın altında küçük beyaz, sarı, yeşil veya siyah bir nokta olarak başlar ve sonunda tırnağın komple renginin değişmesine, şekillinin bozulmasına, kalınlaşması, kırılganlaşması ve kenarlarda ufalanmasına neden olur. Diğer Tırnaklara da sıçrayabilen bir hastalıktır tırnak mantarları.

Bir uzmana danışmak için eğer imkanınız yoksa veya başka hastalıklarınız nedeni ile mantar ilacı kullanamıyorsanız, ayak tırnağı mantarı için derya çoban ayak sağlığı olarak önerilen ev yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin antifungal özellikleri olduğuna inanılır. Ayaklarınızı veya ellerinizi elma sirkesi içinde bekletmek tırnak mantarına karşı olumlu bir etki sağlayabilir.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı da antifungal özelliklere sahiptir. Pamuklu çubuk yardımıyla çay ağacı yağını ya da doğrudan tırnak ve etrafındaki bölgeye uygulayabilirsiniz.

 Listerin ve Beyaz Sirke
Listerin, bakteri ve mantarlara karşı güçlü bir antiseptik görevi gören bir gargaradır. Eşit miktarda Listerin ve beyaz sirkeyi karıştırın. Günde 20 ila 30 dk bu solüsyonda ayaklarınızı bekletin. Bir kaç hafta uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistancevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, mantarı öldürür. Günde 2 ila 3 kez, bu birkaç hafta uygulanır.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

 

Whatsapp