Çocuklarda Oluşan Ayak Problemleri

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Çocuklarda Oluşan Ayak Problemleri

Çocuklarda; konjenital(doğuştan)  ayakta görülen hastalıklara rastlamaktayız.Ayak parmaklarındaki bozukluklar tek başına rastlantısal ortaya çıkabileceği gibi önemli kalp, böbrek patolojilerin eşlik ettiği sendromların bir parçası olarak da görülebilir.

POLİDAKTİLİ

  • Polidaktili ayakta 5’ten fazla parmak olması
  • Embriyonik gelişimin çeşitli evrelerindeki aksaklıklardan dolayı olduğu tahmin edilmektedir.

SİNDAKTİLİ

  • Embriyodaki perdeli, birleşik olan parmakların bilinmeyen bir sebepten ötürü gebeliğin 16. haftasından sonra ayrılmamaları sonucu oluşur.

En sık 2.ve 3. ayak parmakları arasında görülür.

  • Genetik olduğu düşünülmektedir.
  • Polidaktili ile birlikte görülebilir.
  • Basit bir sindaktili fonksiyonel olduğundan daha çok kozmetik bir sorundur.
  • Genelde ailenin ameliyat isteği, çocuklarının ayağı ile ilgili kozmetik kaygılarından ortaya çıkar.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE BATIK TIRNAK

Çocuklarda çok nadir olarak embriyolojik gelişim esnasında tırnak şekil bozuklukları olsa da daha geç dönemde travmaya bağlı olarak gelişen tırnak şekil bozukluklarına rastlanmaktadır.

Bunlardan en sık karşılaşılan, bebeklerde tırnak batmalarıdır. Bebeğin doğuştan gelen tırnak özelliklerine, parmak ucunu çok sıkıştıran tulum, çorap kullanımı ve ebeveyninin tırnağı yanlış kesmesi sonucu agresifleşerek ortaya çıkar.

Bebekler tırnağını kestirmek istemez ağlar. Ebeveyn genelde bebek uyurken tırnak kesimini yapmaya çalışır. Konuşmaya başlayan çocuk artık ağrıyı tarifler yine tırnak kesiminde huzursuzdur ayakkabı giydiğinde takılmalar başlar ve çocuk sıklıkla düşer.

Çocuklarda da tırnak batması sorunu meydana gelebilir. Çocuklarda meydana gelen batık tırnak problemi, çocuğun doğumdan itibaren tırnağın doğru büyümesini sağlayan tırnak yatağından kaynaklanan bir problem olarak gelişim gösterir. Çocukluk çağında oluşan tırnak batması, yetişkinlerde meydana gelen tırnak batmasından farklı olarak, doğumu takip eden ilk tırnak büyümesi ile ortaya çıkar ve doğru Uygulama uygulanmaz ise çocuğun tüm yaşamına etki eder.

ÇOCUKLARDA TIRNAK ŞEKİL BOZUKLUKLARI

Çocuklar da tırnak şekil bozuklukları nadir olarak   görülmektedir. Özellikle doğuştan başparmaklarında görülen tırnakta kalınlaşma ve mantar tırnak görüntüsü olarak Dünyaya gelen, yeni doğan bebekler vardır.

Anneler bebeklerinin tırnak bozukluğunun nedeni probleme neden olan faktörü bilmezken çözüm yolları da maalesef çok kısıtlıdır. Özellikle doğuştan gelen tırnak şekil bozukluklarında bebekler için yapılacak uygulamalarının ve ilaç kullanımın sınırlı olması Annenin kısır döngü içerisinde kalmasına neden olmaktadır.

Bebeklerde doğuştan gelen tırnak şekil bozukluğunun nedeni genellikle genetik faktörler veya embriyolojik dönemde gelişmiş olabilir.

Bebeklerde oluşan tırnak şekil bozukluğunda Ankara da bulunan Derya Çoban Ayak Sağlığı Podologları olarak bebeklik döneminde herhangi bir uygulama yapmıyoruz. Çocuğun en az 7 yaşını doldurmasını bekliyoruz.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığı ‘da sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

 

Whatsapp