Nasır Tedavisi | Derya Çoban Ayak Sağlığı

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Nasır Tedavisi

Nasır NEDİR?

Nasır, günümüz toplumuna özgü bir rahatsızlık değildir.  Çok eski zamanlardan beri doku hasarının var olduğunu biliyoruz. Roma kraliyet memuru Marcellus Empirikus 2000 yıl önceki yazılarında nasırdan ve sebep olduğu ağrıdan bahsetmiştir. 

Nasır, tekrarlanan sürtünme ve basınçtan oluşan doku tahrişlerine karşı vücudun tepki olarak geliştirdiği bir cilt reaksiyonudur. Bu tepkiyle cildin serleşmesi ve kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşmada sürekli basınç ve sürtünmeye maruz kalan ayağın nasırlı alanında kalınlaşan cilt yapısı dışarı doğru büyüyemez. Üzerine bastığımız için derinleşir cildin içine doğru batmaya ve derinleşmeye başlar. Derinleşen ayaktaki nasırın birden çok türü ve çeşidi vardır. Halk arasında en çok bilinen nasır türü kuşgözü nasırıdır. Ya da köklü nasırdır. Ancak çok çeşitli nasırlar türü vardır ve genellikle çoğu çok ağrılıdır. Bazı nasır türlerinde Ayakkabı ayaktan çıktıktan sonra, dinlenme halindeyken özellikle gece sızlama ve acıya neden olabilir.

Sizde nasırınızdan çok mu çektiniz?

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

Nasır Uygulamaları Derya Çoban

NASIR NEDEN OLUŞUR?

Vücudumuzda kalıp içerisinde tuttuğumuz tek organımız neresidir biliyor musunuz? Vücudumuzda kalıp içerisinde tuttuğumuz tek organımız ayaklarımızdır.

Ayaklarımızı, öncelikle çorap ve ayakkabı ile kalıp içerisinde tutarız. Sıklıkla da ayak şekline uygun olmayan ayakkabı seçiminden, ayağı çok büzüştüren çoraplarla bazen üzerine eklenen basış bozukluğu nedeni ile ayakta nasır meydana gelir. Her iki nedenle de ayağın sadece belli noktalarında şiddetli sürtünme ve baskı ile cilt ve tırnak hasarları meydana gelir. Sıkışık ayakkabı kullanımı ayakta artmış baskı ve sürtünmeye neden olur. Ayak şeklinize uygun olmayan ayakkabının ayağınızda ayakkabı sıkışıklığı çok fazla değilse de cilt ve tırnakta ki hasarını hemen aslında hemen görürüz. Ayakta, üzerine basıldığında ya da ayakkabı içerisindeki ağrıyı acıyı genellikle birkaç ay sonra gözlemleriz. Yani ayağınıza hasar veren ayakkabıyı siz aylarca giymeye devam edersiniz.

Özetle ayakta nasırın oluşumu sıkışık ayakkabıyı giyer giymez oluşmaya başlıyor. Ancak nasır ağrınız hemen olmuyor. Ağrı oluşumu için sürekli benzer formda ayakkabı kullanımında bazen aylar sonra bazen yıllar sonra nasır acısı ortaya çıkabiliyor.

 NASIR NASIL OLUŞUR? NASIR NEDEN OLUŞUYOR?

 Ayak vücudun bütün ağırlığını çeken en önemli ulaşım aracımız aynı zamanda yerle temas eden tek organımızdır. Fiziksel aktivitelerimiz için vücudumuzun en önemli hareket parçası ayak olduğu için yürüme ve koşma gibi eylemlerinde ayağa birçok farklı yük biner. Ayak, Yürüme ya da koşma eylemi esnasında ayakkabı içerisinde sürekli sürtünmeye maruz kalır. Ayakkabı içerisinde ki Sürtünmeler ayakta büyük ısı artışına neden olur. Bu ısı artışı dokularda, artan ısıdan yanık oluşması ya da su toplamasının önüne geçmek için ve cildi korunmak için cildin kalınlaşma tepkisini oluşturur. Kalınlaşan cilt bölgesi üzerindeki baskı arttıkça dışarı doğru büyüyemeyen kalınlaşamayan sert doku, canlı dokuda derinleşerek cilt alt katmanlarında hasarlar oluşturmaya başlar. Nasırı oluşan kişi artık ayakkabı kullanımı esnasında yoğun ağrı yaşamaya başlar.

Bir aktivite esnasında dengesiz binen bir yük,  artan sürtünme ve baskı, ciltte değişimlere ve hasarlara yol açarken, Dengesiz binen yük dengesi ilerleyen süreçlerde iskelet sisteminizde olumsuz yönde etkiler.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

AYAKKABININ SÜRTÜNMESİ SONUCU AYAKTA NASIR OLUŞUMU

Sürtünme olmadan hareket edemeyiz. Ayaklarımız üzerinde gerçekleştirdiğimiz her hareket ile yer ve ayak arasında bir sürtünme gerçekleşir. Bu sürtünme bir ısı etkisi oluşturur. Sürtünme ve baskının  daha çok olduğu yüzeyde oluşan yüksek ısı artışı nedeniyle deri, kendi savunma mekanizmasını harekete geçirir ve cilt kalınlaşmaya başlar.

AYAKKABININ BASKISI SONUCU AYAKTA NASIR OLUŞUMU

Ayağa eşit olmayan şekilde  yayılan baskı ve sürtünmenin etkilerini derideki değişimler ortaya koymaktadır. Ayaktaki Baskı eşit dağılmıyorsa, sürtünmede de dengesizlikler ortaya çıkacaktır. Basıncın artığı bölgelerdeki cilt dokusunda tahribat ile başlayan süreç sonunda deride kalınlaşmaya sebep olur. 

 Ayağın kalınlaşan cilt dokusu, yüksekliği nedeni ile adeta kısır bir döngü yaratır. Yüksekliği artan, kalınlaşan doku nedeniyle sürtünme  ve baskıya daha fazla maruz kalır. Bu olumsuz durum ayakta oluşan travma etkisini ve ciltte oluşan hasarı arttırır. Bu incinme esnasında cilt dokusunun tepkisi, üremesindeki artış ile daha da fazla kalınlaşır.

Kişinin artık ayağındaki ağrıyı hissetmeye başladığı bu süreçte, yüksekliği artan ve kalınlaşan cilt yapısı sarımtırak bir renge dönüşmüştür.  Nasırlı bölgenin sürekli olarak vuruk alarak maruz kaldığı bu kısır döngüde nasır iyice kalınlaşır, ayakkabının bir kalıp gibi görev yapmasından dolayı dışa doğru büyüme imkânı bulamaz ve canlı dokuya doğru derinleşmeye başlar. Bu aşama, kişinin fiziksel aktivitelerinde ayağında yoğun ağrı hissettiği  bir evredir. Kişi genelde bası esnasında oluşan yoğun ağrıyı hafifletmek için bası şeklini farklılaştırır. AYAK BİLEĞİNDE, DİZİNDE, KALÇASINDA AĞRILAR OLABİLİR.

AYAKTAKİ NASIR NASIL GEÇER?

Derya Çoban Ayak Sağlığında nasır probleme yönelik uygulamamızda temel prensip NASIR TEDAVİSİNDE baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır.(AYAKKABININ DÜZENLENMESİ)Ayakta oluşan nasır yüzeyinde Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır. Nasır tedavisinde Podolog tarafından uygun görülen (offloading) koruma aparatları ile nasır dokusunun olduğu bölgenin sürtünmeden korunması çok önemlidir. Baskı ve sürtünmenin önüne geçerek tekrarlanan vuruğun önüne geçmeye çalışılır. Derya Çoban Ayak Sağlığında, Podologlar tarafından Derya Çoban ayak sağlığına özgü tecrübeyle geliştirdikleri özel metotlarla nasırın tekrar oluşmaması ve aynı sorunla karşılaşılmaması için gerekli uygulamalar yapılır. Ayaktaki nasırın geçmesi için Uygulamalarla birlikte gerekli bilgi ve eğitimlerde verilmektedir.

ÇOCUKLARDA AYAKTA NASIR NEDEN OLUŞUR?

Bebeklerde ve çocukların ayaklarında nasır oluşumu pek gözlenmez.

Ayak kemik ve eklem yapıları 7 yaşından sonraki evrelerde tam oturmaya ve serleşmeye başlar. Artık çocuğun ayağındaki yastık dokuları daha azalmaya başlar. Dolayısıyla 10 yaşından önceki çocuklarda ayaklarında nasır oluşmaz. Daha ileri yaşlarda ayak cilt yapısındaki değişimler ve hasarların görülme sıklığı arttığı için ayakta nasırın oluşma olasılığı artmaktadır.

NASIR TEDAVİSİNDE DOMATES

Nasıra Domates uygulamasında hedef nasırı iyileştirmektir. Domatesin asidik yapısı ile hedef nasır oluşmuş cilt yapısını yumuşatmaktır. Halk arasında, nasırı tedavi etmek için domates bağlama yöntemi sıkça uygulanan bir yöntemdir. Kulaktan kulağa yayılan bu bilgi de çok düşük ihtimalle yüzeysel belki yeni oluşmuş nasırlarda  pozitif sonuç elde edilmiş olabilir.

Ancak derinliği fazla olan ve kronik nasırlarda bu yöntem işe yaramaz. Tam tersi deride yara açılmasına enfeksiyona sebep olabilir.

Özellikle yaşlı ve diyabet hastalarında nasıra domates bağlanması derin yara oluşumu yol açabilir ve çok risklidir.

Podolog Derya Çoban Nasır problemine yönelik şunları söylemektedir: Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır’’ 

DERMATOLOJİ NASIR TEDAVİSİ

Dermatoloji nasır tedavisinde genellikle eczanede satılan asitli ürünler ile kriyoterapi ile soğuk yakma uygulamaktadır.

Podolog Derya Çoban Nasır problemine yönelik şunları söylemektedir: Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır’’ 

Hasarlı dokunun uzaklaştırılması için uygulanan bu yöntemler dokuda derin harabiyet yaratması nedeni ile tercih edilmemesi gereken yöntemlerdir. Asit içerikli ürünler derin dokuda derin hasara neden olması bazen nasırlı bölgede iltihaba eden olur. Bu tarz uygulamalar için özellikle diyabet hastaları için ayaklarında yara oluşumu açısından çok risk teşkil eder.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığı ‘da sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

NASIR AMELİYATI

Nasır ameliyatı, toplumuzda nasır tedavisinde çok yaygın uygulanan cerrahi bir yöntemidir. Genellikle ayağında nasır şikâyeti olan kişi, çok çeşitli tedavileri ayağına uygulamıştır. Nasır bantları, nasıra aspirin sarma, kryoterapi gibi çözümsüz uygulamaları uygulamıştır. Çeşitli yöntemlerden sonuç alamayan  kişi nasır acısının geçmesi için son çare olarak nasır ameliyatı olur.

Nasır tedavisinde, nasır ameliyatları Dünyada neredeyse hiç uygulanmayan bir tedavi yöntemdir. Nasırlı dokunun cerrahi ile derin alınmasından sonra Dokuyu kapatmak için atılan dikişin, cilt yüzeyinde yarattığı yükseklik tekrar daha ağrılı nasır oluşumuna sebep olmaktadır. Bu nedenle nasır ameliyatı dönülmez problemin başlangıcıdır.

Nasır ameliyatı olan kişilerse çok hızlı ayaklarında nasır problemi sıklıkla tekrar etmektedir. Genellikle de nasır ameliyatı öncesinden daha yoğun ağrı çekmektedirler.

Derya Çoban Ayak Sağlığı olarak nasır ameliyatlarını önermiyoruz.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

İLAÇSIZ NASIR TEDAVİSİ

Nasır tedavisinde ilaçsız olarak nasır acısını ortadan kaldırma yöntemleri vardır. Bu yöntemler nasırın tedavisin ilaç kullanmayı istemeyen kişilerin tercih ettiği bir yöntemlerdir. Bununla birlikte riskli hasta grubundan olan yaşlılar ve diyabet hastaları ve kanser hastaları da ilaçsız nasır tedavileri tercih etmektedir.

İlaçsız nasır uygulamasında en sık kullanılan yöntem nasırın olduğu bölgenin üstünün törpülenmesidir. Canlı dokuya zarar vermeden yumuşak hareketlerle yüksekliği azaltılan nasır kişiyi bir süreliğine de olsa rahat ettirir.

İlaçsız nasır uygulamasın da diğer uygulanan yöntem nasırın olduğu bölgeye aparatlarla baskıyı azaltarak sürtünmeden korumaktır. Baskı ve sürtünmeye maruz kalmayan nasırlı bölgede günlük yaşantısında ağrının azalması kişiyi çok rahatlatır. Bununla birlikte düzenli apart kullanımında nasırın geçmesine de yardımcı olabilir.

İlaçsız nasır uygulamasını isteyen hastaların en sık başvurduğu yöntem olan, podologlar tarafından ayak sağlığı merkezlerinde uygulanan nasır tedavi metotlarıdır.

Nasıra sebep olan en önemli faktör, ayak şekline uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Diğer önemli bir sebep ise basış bozukluğudur. Her iki sebep ile ayakta eşlik eden eklem deformasyonları da gelişebilir. Ayağın bir bölgesinde oluşan yoğun sürtünme, baskı ile ısı artışı oluşur. Doku sürtünmenin etkisi ile artan ısıdan kendini korumak için kalınlaşır. Yükselen yeni doku bir kısır döngüye sebep olur daha fazla baskıya maruz kalarak, canlı dokuda derinleşen hasar yaratmaya başlar. Nasır oluşan kişi artık ayakkabı kullanımı esnasında yoğun ağrı yaşamaya başlar.

 Derya Çoban Ayak Sağlığında probleme yönelik uygulamamızda temel prensip “Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır ”Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır. Podolog tarafından uygun görülen (ofloading) koruma aparatları veya ortozlarla, temizlenen bölgenin sürtünmeden korunarak tekrarlanmanın önüne geçmeye çalışılır.

Derya Çoban Ayak Sağlığında, Uzman Pedoloğumuz tarafından nasırın oluşmaması tekrar aynı sorunla karşılaşılmaması için gerekli bilgi ve eğitimler verilmektedir.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

PEDİKÜRDE NASIRIN KÖKÜ ALINIR MI?

Yaygın kanının aksine pedikür uygulaması kesinlikle bir Nasır tedavisi değildir. Normal pedikür de sıcak su ile yumuşayan ayaktaki Nasır, pedikürü yapan kişi tarafından sağlıklı doku ile birlikte temizlenebilir. Bu da nasırın daha çok yayılmasına, enfeksiyon riskine ve yaralanmalara yol açabilir. Diğer yanlış bir uygulama ise; nasır için yaygın olarak kullanılan bir yöntem eczaneden alınan asitli ürünlerdir.

Risk altındaki kişiler, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, diyabet hastaları ve dolaşım bozukluğu olan kişilerin nasır konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir. 

EVDE NASIR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Evde nasır acısından kurtulmak için ayağınızı maksimum 10 dakika Tuzlu ılık suda bekletip nasırın üzerindeki dokuyu törpülemeniz, ayağınızda olan nasır acısını biraz daha hafifletebilir. Nasırın özü, ya da nasırın kökü denilen bir hasar varsa bu yöntemle onu almanız pek mümkün değildir. Ancak nasırın yüksekliğinin azalmış olması sizi günlük yaşamınınız da ayakkabı içerisinde ağrının azalmış olmasıyla daha rahat ettirebilir.

Sertleşen nasır tabakası daha çok ayakkabı içerisinde ağrıya neden olacağı için sert sarımsı renkte nasır dokusuna nemlendirici krem sürme yöntemi de biraz daha rahat ettirebilir.

Şayet ayaktaki nasır parmak aralarınızda ise gündüz parmak arasına yumuşatıcı bir krem sürmeyin sadece akşam ayakkabı ayağınızda yokken krem sürülebilir.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

 

EVDE NASIR KÖKÜ NASIL ÇIKARTILIR?

Ayakta oluşan nasırların birçok çeşidi(tür) var. Ancak hemen hemen bütün nasır türleri özellikle ayakkabı kullanımı esnasında kişiye çok yoğun ağrı verir. Bu nedenle çok çeşitli türleri olsa da hemen hemen hepsinin ortak özelliği acı vericidir. Bununla birlikte ayakta oluşan bütün nasır türlerinin de kökü yoktur.(birkaç nasır türünün kökü vardır)

Her nasırın kökü olmadığına göre evde nasır kökü çıkartmak için kesici aletlerle dokuyu derinden kesmek, ayağınızda iltihaba, enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle evde kesici aletlerle nasırı kesmenizi önermiyoruz. Bu konuda profesyonel bir destek almanızı veya size en yakın ayak sağlığı kabininden yardım almanızı öneriyoruz.

EN ETKİLİ NASIR TEDAVİSİ NEDİR?

En etkili nasır tedavisi DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI Podologlarıyla 23 yıllık tecrübemizle oluşturduğumuz metottur. Bu metotta nasırlı bölgeyi uzaklaştırıp size en uygun yükten kurtarma aparatını tasarlayarak nasırı ortadan kaldırıyoruz.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

LAZERLE NASIR TEDAVİSİ NASILDIR?

Lazerle nasır tedavisi, lazer ışığı ciltteki kalınlaşmış dokuyu hedef alarak kalınlaşmış nasır tabakasını lazer ışığı ile tahrip ederek yok etmeyi amaçlar.

Lazerle nasır tedavisi, genellikle diğer yöntemler başarısız olduğunda veya ayakta oluşan nasırın çok ağrılı hale geldiğinde tercih edilir. Ancak, lazerle nasır tedavisi herkes için uygun bir yöntem olmayabilir, bu nedenle lazerle nasır tedavisi uygulamaları yapan merkezlerle iletişime geçilmesi ve sağlık profesyoneliyle konuşarak detaylı bilgi alınmalıdır.

Derya Çoban AYAK SAĞLIĞINDA Lazerle nasır tedavisi uygulamalarımı yapılmamaktadır.

En etkili nasır uygulamaları DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI Podologlarıyla 23 yıllık tecrübemizle oluşturduğumuz doku hasarı yaratmadan oluşturduğumuz metottur. Bu metotla nasırlı bölgeyi uzaklaştırıp size en uygun yükten kurtarma aparatını tasarlayarak nasırı ortadan kaldırıyoruz.

Detaylı bilgi için: Whatsapp / Randevu Hattı +90 532 568 91 94 Merkezimiz: +90 312 441 91 99 
Podolog Derya Çoban

ASPİRİNLE NASIR TEDAVİSİ yapılır mı?

Aspirin,  setilsalisilik asit içeren anti-enflamatuar özelliklere sahip bir ilaçtır. İçerisinde ağrı kesme özelliği olan aspirinin ayrıca setilsalisilit kısmı nasırı yok etmek amacı ile de halk arasında kullanılmaktadır. Bu tarz ürünler derin doku hasarı yaratabileceğinden ötürü Evinizde kendi başınıza uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Nasır bandı işe yarar mı?

Nasır bantları uyulması da toplumumuzda çok yaygın nasır tedavi etmek için uygulanılan bir yöntemdir. Nasır batlarının içerisindeki yüksek düzey asitle nasır dokusu çürütülerek ciltten uzaklaştırmak hedeflenir. Ancak bu uygulamalar yani Nasır bandı ile nasır dokusu uzaklaştırma tedavi işlemi dokuda iltihap olması açısından çok risklidir. Sonuçları açısından da genellikle başarısız sonuçlar verir. Özellikle yaşlı kişilerde bu yöntemi uygulamak son derce yüksek risk taşır dokuda iritasyon yaratarak iltihap olması açısından.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığında sizleri Nasır konusunda UZMANLAŞMI PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 991534617742-nasır0.jpg
1534617749-nasır.jpg
1534664521-nasr-ve-ortoz.jpg
1534664671-nasr-ve-ortoz--3.jpg
1534664521-nasr-ve-ortoz---1.jpg
1534664797-nasr-ve-ortoz-2-1.jpg
1534664797-nasr-ve-ortoz-2-3.jpg
1534664797-nasr-ve-ortoz-2.jpg
Whatsapp