Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Podolog Derya Çoban

Derya Çoban

Derya Çoban

İtalya ve Almanya’da tamamladığı PODOLOJİ programları ile elde ettiği bilgi ve yeteneklerle Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezini kurmuştur. Aynı zamanda Yurt dışında aldığı eğitimi ile PODOLOG mesleğini yasal zemine oturması ve Ülkemizde yeni bir sağlık hizmetinin olan Podoloji sağlık mesleğininin Akademik düzeyde verilmesi için ve yeni bir Sağlık Hizmetlerinde istihdam alanının açılabilmesi için Podoloji Derneği (2008) kuruluş sürecini tamamlamıştır. PODOLOJİ DERNEĞİ çatısı altında Podoloji/Podolog kanunu çalışmalarında öncülük yapmıştır.

Ülkemizde Podolojinin akademik ve Meslek Kanun’u çalışmalarının öncüsü olarak tüm çalışmaları başlatmış ve yürütmüş olan Podolog Derya Çoban süreci nasıl başlattığını şöyle anlatılmaktadır:“ ilk girişimlerimi bireysel olarak başlattım. 2007 yılında Tıp meslekleri sözlüğünde PODOLOG meslek tanımının yapılması için çalışmaları yaparak Türk Meslekleri sözlüğüne Podolog tanımının yapılmasını sağladım. Devlet kurumlarına yaptığım kişisel girişimlerimde, hayal ettiğim noktaya gelme hususunda pozitif bir gelişme sağlayamamam, Türkiye’de Podoloji alanında kurulmuş ilk resmi organizasyon olan Podoloji Derneğini ’de böylelikle kurmamı sağladı.

Hayalim olan Türkiye’de Sağlık Hizmeti Sunumunda hizmet veren Sağlık Meslekleri alanında mutlaka Podolog olmalıdır. Bu hizmet, ayak sağlığı ile ilgili hem toplumun ihtiyacını karşılayacak hem yeni bir istihdam alanı oluşturacaktır. Dünyada yaygın olduğu gibi eğitimi ’de akademik düzeyde olmalıdır. Ve bu mutlaka olmalı düşüncecisinin, eyleme dönüşmesidir ve bireysel bir çalışmadır.

Bu hedefler doğrultusunda; 2008-2009 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumuna(MYK), Derya Çoban Podoloji Derneği Başkanı olarak, Podolog Meslek Standardının hazırlanması ve eğitim seviyesinin belirlenmesi için kapsamlı bir dosya ile müracaatta bulunmuştur. Bu çalışma, sayesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kendi aralarında yapmış oldukları protokol ile; tıp meslekleri çalışmalarını Sağlık Bakanlığı yürütmesine almış olup, Podoloji mesleğini de bu yürütmeye dâhil etmişlerdir.

Sağlık Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar neticesinde; Avrupa Uyum yasaları çerçevesinde, Avrupa’da olan ve Türkiye’de mesleki icrası yapılan, Kanunu veya eğitimi olmayan birçok sağlık mesleğinin çalışmasını 1219 sayılı kanunla 2011 yapılmıştır. Bu kanunun kapsamı içerisinde PODOLOG'luk  mesleği de değer görülmüş ve kanun kapsamına alınmıştır. Alınmıştır.

Podolog Kanunu, Türkiye’de  daha önce eğitimi verilmeden Meslek Kanunu oluşmuş ilk Sağlık mesleğidir. Bu konuda toplumsal fayda sağlamak amacı ile PODOLOG DERYA Çoban’ın yolculuğunun başarısını; Birçok Üniversitenin Podoloji bölümüne ilgi göstererek bölüm açmaları ile birlikte Podolog Yüksek Eğitim Programı (Master) ve Doktora Programlarının açılmış olması yüksek öngörüsü ile TÜRKİYE adına ne kadar doğru bir iş yaptığını göstermektedir. PODOLOJİ bölümü ile gerek akademisyen istihdamına olanak sağlanmış olması, gerek mezun olan podologlar için yeni bir istihdam alanı oluşmuş olması, gerekse halk sağlığına verilen fayda açsısından gelinen nokta Podolog Derya Çobanı yıllarca yaptığı çalışmalarının ve bu çalışmaları yapmak için kurduğu hayalinin ödülü olarak tanımlamaktadır.

PODOLOG Derya Çoban; Ayak Sağlığı ve Podolojinin Ülkemizde öncüsü olması sebebi ile alanı ile ilgili çok önemli Tıp kongrelerine konuşmacı olarak davet edilerek sunumlarına yüksek ilgi gösterilmektedir. Sadece Tıp doktorları için yazılmış olan "KRONİK YARA" kitabının da bölüm yazarak akademik ve tıp dünyası’na bilimsel katkı sağlayan bilgisinden faydalanılan tek podologdur.

Yoğun Dernek ve akademik çalışmaları ile birlikte Çankaya’nın Yıldız semtinde bulunan DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI’NDA tüm yaş gurubuna özellikle tırnak ve dokuda oluşan (TIRNAK MANTARI, BATIK TIRNAK, AYAKTA OLUŞAN NASIR,SİĞİL,TIRNAK YATAK BOZUKLUKLARI,MEDİKAL AYAK BAKIMINA İHTİYAÇ DUYAN) problemlere yönelik Kadın/Erkek hastalara en son teknolojik gelişmeler eşliğinde ve 23 yıllık PODOLOJİ alanında elde etmiş olduğu tecrübeleri ışığında hizmet vermektedir.

Detaylı bilgi için:

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve

Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99 
 

DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI KURUCUSU

PODOLOJİ DERNEĞİ BAŞKANI

 PODOLOG DERYA ÇOBAN

Sertifikalar

Whatsapp