Derya Çoban Ayak Sağlığı - Siğil/Human Papilloma Virüsü (HPV)

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Siğil/Human Papilloma Virüsü (HPV)

Bu virüsün nedeni bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Genel kanı bağışıklık sisteminin zayıflaması veya hormonsal değişimlerde vücutta ortaya çıkan hem ruhsal hem de fiziki değişimlerin neden olabileceği yönündedir.

Siğilin olma olasılığı gençlerde çok yüksektir. Ergenlikte örneğin hormonsal dengesizliklerden cildin dengesi bozulabilir ve böylece enfeksiyon riski yükselebilir. Öte yandan bedensel faaliyet (spor) ciltte daha fazla hasara yol açabiliyor. Burada özellikle yüzmeden sonra cildin kuruyamamasını iyi anlamak gerekir. Çok iyi kurutulmuş bir ayakta bile birazcık ıslaklık kaldığında, sıcak ve nemli ortam enfeksiyonlara davet çıkartabilir. Bu yüzden sekiz ila on iki yaş arası çocuklarda yüzme dersi sebebiyle siğil görülme oranı oldukça yüksektir. Ayağa verilen yük sebebi ile ayakta oluşan siğiller ellerde oluşan siğillerden daha fazla oranda yükseklik oluşturur. Herkesin genelde ellerde görülen tomurcuk gibi olan siğili bilmesi nedeni ile de ayakta oluşan siğili genelde nasır ile karıştırılır. Bu nedenle de genellikle yanlış tedaviler uygulanır.

Erişkinlerin ayaklarında oluşan siğillerin bazı türleri çok ender de olsa sadece bir yerde oluşur ve yayılmadan yıllarca aynı noktada kalır. Genellikle erişkinlerin ayağında oluşan siğillerin yayılım gücü yüksektir ve ayağın birçok bölgesine hızla yayılır.

Ayakta oluşan siğilin yayılmasında en önemli unsurlardan bir tanesi kişinin onu nasır zannedip kesmeye çalışması veya yanlış ilaç kullanımı ile olur.

Ayakta oluşan siğillerin bulaşıcılığının yüksek olma özelliğinden ötürü siğili olan kişi hem kendinde siğilin daha fazla yayılması için risk altındadır. Diğer yandan da Aile bireyleri bulaşma açısından risk altındadır ve halk sağlığı içinde ayakta oluşan siğili bulaştırma açısından risk teşkil eder.

Erişkinlerde siğil genelde spor salonlarında, otellerde, ayağında yara varken mağazada çıplak ayakla denediği ayakkabılardan geçer.

Tecrübeli bir podolog ayakta oluşan veruca plantarisi ayakta oluşan siğili hızlı bir şekilde tanır ve uygun tedavisi için hızla ilgili hekime yönlendirme yapar.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığı ‘da sizleri konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim: +90 312 441 91 99

 

Whatsapp