Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Batık Tırnak Uygulamaları - Tırnak Batması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Son Güncelleme: 22 Ocak 2024

BATIK TIRNAK NEDİR?

Batık tırnak çözülebilir bir ayak sorunudur.

Batık tırnak; Tırnak ile tırnak yatağı arasında ki uzama bozukluğudur.

Tırnak batması Tırnak kenarındaki tırnak plakasının şeklinin bozularak, tırnak yatağı dediğimiz tırnak kenarındaki dokuya uygunsuz şekilde yerleşimi de diyebiliriz. Batık tırnak dokuya uygun olmayan formdaki tırnağın dokuya fazla baskı ve sıkıştırma yaparak dokuyu kendi olmak istediği şekle zorlaması da diyebiliriz. Bazen tırnağın tırnak yatağından daha dar. Ya da daha geniz olan tırnak plakası acı verilebilir.

Batık tırnakBatık tırnak

 

BATIK TIRNAK NEDEN OLUŞUR?

BATIK TIRNAK OLUŞMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Eğer genetik olarak tırnak batmasına bir yatkınlığınız yok ise,

 • Sıkışık ayakkabı kullanılması,
 • Sıkışık çorap kullanılması
 • Basış bozuklukları,
 • Tırnağın yanlış kesimi,
 • Yanlış ve çok derin yapılan pedikür uygulamaları
 • Tırnağın üzerine alınan şiddetli travmalar, Bir cisim düşmesi
 • Tırnakta mantar oluşumu nedeni ile tırnak yapısının kalınlaşarak ayakkabı içerisinde ete baskısının artması  
 • Tırnak mantarı ile tırnağın şeklinin bozulması ile rolon tırnak olması

TIRNAK BATMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tırnak batmasının yaygın belirtisi hafif veya şiddetli ağrı belirtisi ve şikâyetidir.

Öncelikle sadece ayakkabı içerisinde hissedilen ve günlük yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen tırnak batması şikâyeti, ilerleyen safhalarında ağrı şiddetinin artmasıyla yatarken çarşafın değmesi, teması ile gece uykularını kâbusa çeviren bir problem haline dönüşmesidir.

TIRNAK BATMASINDA İLTİHAP, ENFEKSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • En sık görülen belirti AĞRIdır. Tırnağın birden fazla tarafında olabilir ve dokunmakla ağrı artar.
 • Tırnak kenar dokusunda parmak ucuna temasta HASSASİYET
 • Tırnak etrafında dokuda renk değişikliği KIZARIKLIK VEYA MORARMASI
 • Tırnak çevresindeki dokuda ÖDEM, ŞİŞME
 • Tırnak çevresindeki dokuda elle temasta yangı ISI ARTIŞI
 • Tırnak çevresindeki yumuşak dokuda kanamalı AKINTI
 • Aşağıdaki durumlarda MUTLAKA PODOLOG VEYA DOKTORA başvurun:
 • Parmakta CİDDİ AĞRI ve RAHATSIZLIK
 • Tırnak yatağında Kanlı iltihap akıntısı veya tüm parmağa YAYILAN KIZARIKLIK
 • Ayaklara kan akışının ZAYIF olmasına neden olan ŞEKER HASTALIĞI, ATEROSKLEROZ gibi sağlık sorunları olanlar tırnak batması şikâyetlerinde vakit kaybetmeden bir sağlık profesyonelinden destek almalarını öneririz.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığın‘da sizleri Batık tırnak konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA sizleri ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı+90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim+90 312 441 91 99

Batık Tırnak Tedavisi Podoteknik Tel Uygulaması Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

EVDE BATIK TIRNAK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Batık tırnaklarının oluşmasını engellemenin kesin bir yolu olmamasına rağmen, günlük yaşamımızın konforunuzu etkileyen ve hareketimizi kısıtlayan batık tırnak sorununuzun daha fazla ilerlememesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var.

 • Ayağınıza parmaklarınızı sıkıştırmayan ayakkabılar giyin. Topuklu ve ayak parmaklarını sıkıştırabilecek ayakkabıları sık giymekten kaçının.
 • Özellikle evdeyken, çorap kullanmayın yalınayak ya da burnu açık terlikle yürüyün.
 • Ayak tırnaklarınızı çok kısa derin kesmeyin, tırnak kenarlarında keserken çatal bırakmadığınızdan emin olun. Ve mümkünse tırnaklarınızı içbükey kesin.
 • Ayaklarınızı temiz, kuru tutun.
 • Tırnak kenarlarınıza krem sürüp kapatmayın. Tırnaklarınızın daha fazla batmasına sebep olabilir.
 • Ayağınızı ılık sularda uzun süreler bekletmeyin. Akıntıya neden olabilir.
 • Erken teşhis için ayak ve ayak parmağı sıkıntılarınızda geç olmadan bir Podolog ziyaret edin.
   

Batık tırnakAYAK TIRNAĞI KENARINDA OLUŞAN İLTİHAP NASIL GEÇER?

Batık tırnak oluştuğunda, tırnak kenar dokusunda iltihap olabilir.

Böyle bir durumda iltihabın geçmesi için ayağın sıcak suda uzun süre bekletilmesi iltihabın artmasına neden olabilir.

Enfeksiyonlu Batık tırnağın Parmağının etrafını gazlı bezle kapayarak bantlamak iltihabı artırır.

İltihabın geçmesi için öncelikle iltihaplı bölge temiz ve kuru tutulmalı

İltihabın geçmesi için Ayak tırnağının kenarında enfeksiyona neden olan tırnak parçası dokudan uzaklaştırılmalıdır.

Sıkışık çorap ve ayakkabı ayak parmağında tırnak batmasından kaynaklı İLTİHAP VARKEN KULLANILMAMALIDIR.

EN YAKIN SAĞLIK PROFOSYONELİ DOKTOR VEYA PODOLOGTAN DESTEK ALINMALIDIR.

En doğru uygulamayı, kendinizi güvende hissettiğiniz alanında uzman profesyonellerden almak ister misiniz?

LAZERLE BATIK TIRNAK TEDAVİSİ NEDİR?

Lazerle batık tırnak tedavisi, lazer ışının batan tırnak etrafındaki dokuda oluşan iltihap veya hassasiyeti azaltmaya yardımcı olması amacıyla uygulanan çok yaygın kullanımı olmayan bir yöntemdir.

Lazerle batık tırnak tedavisi, tedavi yöntemi hala araştırma aşamasındadır ve genelde Batık tırnak tedavisi için diğer geleneksel tedaviler önerilmektedir. Batık tırnak sorunu yaşıyorsanız, bir Podolog veya Dermatolog gibi uzman bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmenizi öneririz.

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİNDE CERRAHİ İLE ÇEKİLMESİ, BATAN TIRNAĞIN ÇEKİLMESİ UYGUN BİR YÖNTEM MİDİR?

Batan Tırnak cerrahisi, genellikle batık tırnak, kalınlaşmış tırnak veya tırnak şekil bozuklukları ile travma sonrası etten ayrılan tırnak parçasını uzaklaştırmak için amacıyla uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Batık tırnak Cerrahi yöntemi, tırnağın bir kısmının veya tamamının çıkarılmasını kapsayabilir. Özellikle tırnak batması problemi yaşayan kişilerde tırnağı cerrahi ile çektirme işleminde tırnağın bir kısmı alınarak dikiş ya da fenolle yakarak tırnağın o bölgesinden tekrar tırnağın çıkmaması hedeflenir.

Ancak, bu tür tırnağı çektirme Cerrahi müdahalelerde kendi içerisinde istenmeyen durumları, nüksü ve tekrarı barındırabilir. Bu tür cerrahilerde en önemli konulardan biride kozmetik kaygılardır. Batık tırnak Cerrahisi sonrası tırnak şeklinin değişmesi herkes için istenilen bir durum değildir. Tırnağı çektirmeden önce mutlaka farklı branşlardan sağlık profesyonelinden ve cerrahtan da bilgi alınarak karar verilmelidir. Tırnak batmasına neden olan tırnaktaki mantar oluşumu ise, tırnağın cerrahi ile alınması hiçbir sonuç vermez. Çünkü tırnağı çektirmek mantarı ortadan kaldırmaz. Yeniden uzayan tırnak çok büyük ihtimalle tekrar mantarlı bir tırnak olarak uzayacaktır. Uygulanan cerrahi prosedür, tırnak sorununun türüne ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İhtiyaç halinde, bir uzmana danışarak uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmeniz önerilir.

BATIK TIRNAK TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLERİMİZ NELERDİR?

Siz de bu önlemleri günlük hayatınızda basit bir şekilde uygulayarak batık tırnağa karşı önleminizi alabilirsiniz.

Ayakta oluşan tırnak batması genellikle ayak baş parmağında meydana gelen bir rahatsızlık olmak ile birlikte diğer tırnaklarda da olabilir. Batık tırnak, kişiye  ağrı veren sancılı bir problemdir. Ayak tırnak batması yanlış ayakkabı kullanımı ya da kalıtımsal olarak meydana gelirken, tırnağın derin kesilmesi de tırnak batması probleminin oluşmasında etkilidir. Tırnak batığı, tırnağın yatak içinde derinleşerek büyümesi, deri altına girmesi şeklinde meydana gelir. 

Batık tırnağın oluşumunu engellemek beklide tedaviden önce en önemli unsurdur.

Bebeklikten itibaren derin kesilen tırnaklar, çok sıkışık tulum giydirilmesi tırnağın bebeklik çağlarında başlayan olumsuz süreçleridir. Daha ilerleyen yaşlarda ise sıkışık çorapların giyilmesi, çocukken de o sevdiğimiz ayakkabıyı ayağınızı acıta acıta giymek tırnak batmasının temellerini oluşturur. Hem ayak eklem yapısının bozulmasına zemin hazırlar. Daha sonraki yıllarda hafif rahatsız eden tırnak batması şikâyetlerinde tırnağı yandan derin keserek bu problemi daha büyük bir çıkmaza girmesi için yapılan müdahaleler durumu kronik ve kalıcı tırnak batmasına çevirir.

Artık olan oldu ve tırnağınız batıyorsa Tırnak batması başlangıcında ya da ilerlemiş safhalarında mutlaka destek almalısınız. Tırnak batması için antibiyotikli krem bir iyileştirme tırnak şeklini düzeltme yöntemi değildir. Sadece iltihaplanmayı kısmen engeller ama sorun devam eder. Ankara’da batık tırnak uygulamalarında 23 yıllık bir tecrübe ile size özel yöntemler ile Tırnak batması ameliyatı olmanıza gerek kalmadan ağrısız bir çözüm sunuyoruz. Batık tırnağa tel takma yönteminde PODOteknik patentli telin uygulamasını yapıyoruz. Tırnak batmasına hangi doktor diye arıyorsanız çözüm podologtur. Batık tırnak tedavisi için Durumunuza göre size en uygun çözüm tavsiye edilir, önerilir, sorunlu batık tırnak için en ideal yöntem konusunda yönlendirilirsiniz.

Batık Tırnak Nasıl Tedavi Edilir?

Batık Tırnağa Tel Uygulaması
Batık tırnak tel tedavisi

Batık tırnağa sahip bir kişinin, tırnak kesimi ve tırnağa vereceği şekil önemlidir. Batan kısmın tamamının kesilerek çıkartılması her zaman önerilmez. Eğer tırnağın en yan ucunda çatal kalırsa ve bu parça çıkarılır ve tırnak batması ağrı acı ortadan kaldırılır. Bu uygulama ile  parmak ucunda enfeksiyona neden olabilecek risklerde ortadan kaldırılmış olur.. Kesilip çıkartılan tırnak kenarın altına muhakkak düzenli olarak tampon yerleştirilmesi tırnağın tekrar batmadan uzamasına yardımcı olabilir. Tırnak batmasında probleminin kronik hale gelmesi tırnak şeklinin ve tırnak yatağı dokusunun bozulması yapılacak Uygulamanın türünü ve sürecini etkiler.

Batık Tırnak oluşumu, ayak parmaklarındaki deri altında bulunan germinal matriks olarak adlandırılan bölümde meydana gelir. Tırnak oluşumu başladıktan sonra tırnak yatağı olarak tabir edilen parmağın üst kısmından ileriye doğru büyür. Bazı durumlarda tırnağın uç kısımları yan taraftan deriye batar ve iltihaplanma ile ağrıya neden olur. Bazı durumlarda ise sadece köşelerden değil tırnak batığının tamamı batarak batık tırnak oluşturur. Her iki tırnak batığı oluşumunda da en belirgin özellik parmaklarda ağrı ve dokuda şişmedir. Tırnak batığının derecesine göre kanama ya da enfeksiyon nedeniyle iltihaplanma meydana gelir. İleri derece tırnak batmalarında ayakkabı giymek ve yürümek hasta için çok zor bir hal alır. Batık tırnak tedavisi uygulanmadığı durumlarda, iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Özellikle diyabetik hastalarda bu tür iltihaplanmalar parmağın hatta geç Uygulamalarda ayağın kaybedilmesi sebebi olabilir.

Ayak tırnak batması, tırnak batması probleminize, yaşınıza, eşlik eden başka hastalıklarınız, mesleğiniz gibi faktörler göz önünde bulundurularak çok çeşitli yöntemler uygulanarak iyileştirilebilen bir problemdir. Temel olarak bakıldığında tırnak batığı enfeksiyon ve iltihaplanmadan önce meydana gelen bir problemdir. Bu nedenle batık tırnak tedavisi için bazı teknik yöntemlerle ya da ilerleme derecesine göre uyguladığımız çok çeşitli yöntemler arasında yer alan Tel takma yöntemi ile tırnak şeklini düzeltilebilir.

Batık tırnak teli, Tırnak ve/veya tırnak yatağındaki deformasyonlara bir takım fizik kuvvetleri, esas alan uygulamalarla, tırnağın ya da tırnak yatağının PODOteknik® TEL yardımıyla tekrar eski formuna kavuşturulması için kullanılır.

PODOteknik® TEL Batık tırnak için uygulanan revizyon ameliyatları veya cerrahi işlemle tırnak çekimi gibi müdahalelere karşı önlem alabilmeye yarayan ve kişide ağrının hemen ortadan kalkmasını sağlayan son derece etkin ve de esasında da çok eski bir metottur. Batık Tırnağa uygun olarak tasarlanan Batık tırnak teli, ayakkabı içerisinde ağrıya neden olmaz. Günlük yaşantınızda ayakkabı içerisinde fiziksel aktiviteleriniz engellemeden kullanılabilen çok konforlu bir yöntemdir.

PODOteknik tel üretilen çok çeşitli tasarımları ile çocuklarda oluşan batık tırnaklarda, erişkinlerde  oluşan batık tırnaklarda, diyabetli kişilerde oluşan batık tırnaklarda, ayağı çok terleyen  kişiler de oluşan batık tırnaklarda, tırnakları ince ve kırılgan olan kişilerde oluşan batık tırnaklarda rahatlıkla uygulanmaktadır.

Batık Tırnak Tedavisi Podoteknik Tel Uygulaması Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

AYAK TIRNAK BATMASI NEDENLERİ NELERDİR?

Tırnak batığı oluşumun temel nedeni sıkan ve rahatsız ayakkabılardır. Ayağı rahatsız eden, ayak ve tırnak şeklini bozan sıkı, topuklu, sivri uçlu ayakkabılar tırnak batığı oluşumu etkileyen önemli bir faktördür. Bunun için ayak tırnağını sıkıştırmayacak ön tarafı rahat ayakkabılar giyilmesi önerilir.

Yanlış tırnak kesilmesi, kesimin tırnağın köklerine fazla inerek yapılması da tırnak batığını meydana getiren diğer önemli faktördür. Daha ayrıntılı belirtmek gerekirse; tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi, aynı şekilde tırnağın deri altına doğru büyümesine neden olur. Bu sebeple tırnak batığı oluşmaması için ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz şekilde kesilmesi gerekir.

Pedikür de yine tırnak batığı oluşumuna neden olan uygulamalar arasında yer alır. Yanlış yöntemlerle ve steril olmayan yerlerde uygulanan pedikür işlemleri de tırnağın enfeksiyon kapmasına ve sonrasında batık yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle pedikür yaptırmadan önce mutlaka pedikür yapılacak yerin ve kullanılacak aletlerin steril olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bazı durumlarda ayakta oluşan yaralanmalar da tırnak batığı oluşumuna neden olurlar. Tırnağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batması görülebilir. Bu nedenle futbol oynayanlar, koşucular, basketbol oynayanlarda  tırnak batması problemiyle sık sık karşılaşırlar.

Tırnak batığı oluşumu genetik olarak da meydana gelebilir. Eğer ailede tırnak batığı problemi yaşayan bir kişi varsa, kişinin kendisinde de tırnak batması problemi meydana gelebilir.

Bütün bunların dışında ayak tırnak batması, ayakta oluşmuş enfeksiyon sebebiyle de oluşabilir. Tırnak batmasını meydana getirebilecek enfeksiyon durumlarına tırnak mantarı örnek verilebilir. Tırnak mantarı, tırnak yapısının kalınlaşmasına ve tırnağın yüksekliğininde eşlik ettiği daralmaya neden olur. Bu durumda batık tırnak oluşumu tetikler.

Batık tırnak nedenlerini sıralayacak olursak

 1. Hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları
 2. İyi uymayan dar ve sivri burun ayakkabılar
 3. Devamlı darbelere maruz kalma
 4. Hamilelik ve Doğum sonrası dönem
 5. Şişmanlık
 6. Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu

Batık Tırnak Nasıl Önlenir?

Batık tırnak problemi meydana gelmeden önce önlenebilen bir problemdir. Bu durumu önlemenin en önemli yolu ayak tırnaklarını düz kesmek, çok kısa kesmemek ve iyice törpüleyerek tırnak kenarlarındaki sivrilik ve sertliği ortadan kaldırmaktır. Tırnak batması oluşumu önleyen önemli bir başka unsur da giyilen ayakkabının özelliğidir. Özellikle spor yapan kişilerde sıklıkla görülen tırnak batması problemi, sıkan ya da sert tabanlı spor ayakkabıları nedeniyle meydana gelir. Tırnağın zarar görmesine ve içe doğru kıvrılarak deriye batmasına neden olan bu tip ayakkabılar değiştirilerek tırnak batması problemleri büyük ölçüde önlenebilir. Bu nedenle mutlaka ayağa uyan spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Giyilen ayakkabılar yapı itibariyle ayakları terletmemeli ve parmak uçlarında kuruma ya da kabuklanma oluşmasına elverişli olmamalıdır. Meydana gelecek her iki durumda da ayakta mantar oluşumu başlar ve tırnakta şekil bozukluğu meydana gelir. Şekli bozulan ve kalınlaşan mantar bir süre sonra tırnak batmasına neden olur. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak kesilmelidirler.

Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Batık tırnak tel tedavisi Kalınlaşmış tırnak tedavisi, tırnak batması Uygulama yöntemleri ile çözülebilen bir problemdir. Batık tedavisi ya da ayak batık tedavisi olarak adlandırılan bu tedaviler, batık tırnak tedavisi yapan hastaneler, tırnak batması Uygulama merkezleri ya da kliniklerde kolaylıkla Uygulaması yapılır. Ayak tırnak batık tedavisi mutlaka hijyenik ve steril ortamlarda yapılmalıdır.

Tırnak batması nasıl Uygulama edilir sorusu sorulduğunda, her kişiye ve batığın derecesine göre uzmanlarca farklı Uygulama uygulanacağı cevabı verilebilir. Uygulanan batık tırnak tedavisi yöntemi tırnak problemine, iltihap varlığı ile eşlik eden ağrı şikâyetine göre batık tırnak Uygulama yöntemi değişmektedir.

Ayak batık tedavisi mutlaka uzman kişiler tarafından ve steril ortamlarda yapılmalıdır. Aksi durumlarda enfeksiyon riski artar. Ankara batık tırnak tedavisi, Derya Çoban Ayak Sağlığında steril ve hijyenik koşullarda ayak tırnak batması tedavisi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Tırnağa yapılacak bir müdahale ile tırnak batması problemi ortadan kalkar ve tırnak dokusu kendini yenilemeye başlar.

Yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan uygulamalar nedeni ile kişiler, Batık Tırnak problemini sürekli yaşamaktadır. Yeni gelişen teknikler sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde Uygulama edilebilmektedir.

Tırnak batığı tedavisinde en kalıcı yöntem, yurtdışında uzun zamandır uygulanan ve Türkiye'nin tek ulusal Patentli ürünü olan PODOteknik teldir. Uygulaması ilk olarak DERYA ÇOBAN AYAK Sağlığında gerçekleştirilen PODOteknik telin Patenti şirketimize aittir. Batık tırnak ve tırnak şekillerini düzeltmede birden fazla teknik modelle ve yöntemle tırnak şekli düzeltme sistemlerini uygulamaktayız.

Güvenle gelebileceğiniz Derya Çoban Ayak Sağlığın‘da sizleri Batık tırnak konusunda UZMANLAŞMIŞ PODOLOGLARIMIZLA ağırlamaktan ve tanışmaktan mutluluk duyarız.

Whatsapp / Randevu Hattı: +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz iletişim+90 312 441 91 99

Batık tırnak Batık tırnak Batık tırnak

Whatsapp