Derya ÇOBAN Ayak Sağlığı Merkezi

Batık Tırnak

Batık Tırnak Nedir?

Tırnak batmasi acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir tırnak hastalığıdır. Tırnak kenarı /kenarları, genellikle tırnak yatağının içine bükülmüştür. Ve dokuya verdiği baskı/batma kişinin yoğun ağrı çekmesine sebep olur.Çogu zaman tırnağın şekil, renk değişimleri tırnağın batmasına sebep olurken, sıklıkla yanlış yapılan tırnak kesiminde tırnağın batmasına yol açmaktadır.Batan tırnak genellikle çok ağrı şikayeti oluşturur.Özellikle ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açabilir. Buna rağmen Batık Tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan uygulamalar nedeni ile Batık Tırnak problemini sürekli yaşamaktadır.. Fakat gelişen teknikler sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Tırnak Batması Neden ve Nasıl Meydana Gelir?

Ayaklarımız vücudumuzu destekleyen ve taşıyan en önemli uzuvlardandır.Her konuda olduğu gibi genetik yatkınlık burda da önemli bir faktör.Bununla birlikte yanlış ayakkabı seçimi, yüksek topuklu ayakkabı kullanımı ve sivri burun ayakkabılar, yetersiz bir şekilde gerçekleştirilen ayak bakımı, kilo fazlalığı, diyabet, hamilelik, basış problemleri, yanlış yapılan pedikür uygulamaları  ve ağır spor yapmak(futbol) gibi nedenlerden ötürü ayak ve tırnaklarda birtakım bozukluklar ve hastalıklar oluşabilmektedir. Şeker hastalığı da ayak sağlığını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. 

Ayrıca tırnak derilerinin estetik nedenlerle aşırı ve devamlı bir şekilde kesilmesi de tırnak yataklarının kronik ve devamlı bir şekilde iltihaplanmasına neden olabilir.

Batık Tırnak Tedavisi

Batık Tırnak Tedavisi Uygulaması Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

Detaylı bilgi için: Whatsapp / Randevu Hattı +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz: +90 312 441 91 99 
Podoloji Derneği Başkanı Podolog Derya Çoban

1535470377-DMR_4440.png

Whatsapp